Computer Science Clinic Awards

Computer Science Clinic Member awards are given to individual team members, the participation of whom was deemed to be uniquely essential to the success of their team's project.

Computer Science Clinic Team awards are given to individual team members, recognizing their outstanding performance on the team, recognizing 'their service to the team, the sponsor, and the entire CS Clinic Program.'

2014 Clinic Member Award

  • Tiffany Wang-Ting Lim
  • Jacob Gregory Low

2014 Clinic Team Award

Expedia, Inc. ('13-'14)

  • Alana Shine (Pomona student)
  • Jacob Gregory Low
  • Haley Jane Erickson
  • Jessica Schroeder (Pomona student)

2013 Clinic Member Award

  • My Ho
  • Julius Elinson
  • Erin Coughlan

2013 Clinic Team Award

Disney Animation Studios Team ('12-'13)

  • Julius Elinson
  • Beryl Egerter
  • Jessica Hester
  • August Toman-Yih

2012 Clinic Member Award

  • Sarah Morgan Ferraro

2012 Clinic Team Award

Apatite to Zircon Team ('11-'12)

  • Leif Michael Gaebler
  • Calvin Alexander Loncaric
  • Colin Richard O'Byrne
  • Thea Rose Osinski

2010 Award

  • Bart Broad, '10
  • Laserfiche Team ('09-'10)
    • Steven Berler
    • Bart Broad
    • Josh Klontz
    • Alex Yin
  • Genius Team ('09-'10)
    • Rachel-Mikel ArceJaeger
    • James Brown
    • Sayuri Soejima
    • Dmitriy Yakovlev

2009 Award

  • Benjamin Jencks, '09
  • Qualcomm Team ('08-'09)
    • Benjamin Jencks
    • Sergey Tsalkov
    • Joshua Peraza
  • FICO Team ('08-'09)
    • Adrian Sampson
    • Anton Bakalov
    • Martin Field
    • Kyle Marsh

2008 Award

  • Andrew LaMotte-Mitchell, '08
  • Qualcomm Team ('07-'08)
    • Andy Glass
    • Andrew Pienkos
    • Michael Roberts

2007 Award

  • Los Alamos Nat. Labs group
    • Faith Ding
    • Joe Ishikura
    • Pyry Maitkainen
    • Michael Tauraso
    • Steve Wyckoff

2006 Award

  • Paul Marshall Wais
  • Mark Daniel Kegel
  • Robin Elaine Schriebman

2004 Award

  • Jonah Cohen
  • Colleen Hamilton
  • Aja Hammerly
  • George Kuan
  • Dan Marley
  • Josh Smallman

2003 Award

  • Nick Hertl
  • Kristal Pollock
  • Robbie Strickland

2002 Award

  • Stephen Friedman '03
  • Ray Sims
  • Andrew Magis
  • Michael Szal

2001 Award

  • Roy Pollock
  • Greg Prier

2000 Award

  • Titus Winters '02
  • John Kodumal
  • Sage Weil

1999 Award

  • Janet Newman Davis
  • Thomas Vaughan