dia 0.41 - en to fr translation catalogue (549 entries)

en: Export loaded file and exit
fr: Exporter le fichier en postscript et sortir

en: OUTPUT
fr: SORTIE

en: Show this help message
fr: Afficher ce message d'aide

en: Can't connect to session manager!
fr: Impossible de se connecter au gestionnaire de session!

en: [OPTION...] [FILE...]
fr: [OPTION...] [FICHIER...]

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fr: Erreur sur l'option %s: %s.
    Tapez '%s --help' pour voir une liste complète des options en ligne decommande.

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs, exiting...
fr: Impossible de trouver les objets standards dans object-libs, terminé...

en: Need valid input file
fr: Nécessite un fichier d'entrée valide

en: Quit, are you sure?
fr: Etes-vous sur de vouloir quitter?

en: Modified diagrams exists.
    Are you sure you want to quit?
fr: Des diagrammes ont été modifies.
    Voulez-vous vraiment quitter?

en: Quit
fr: Quitter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Could not create per-user Dia config directory
fr: Impossible de créer le répertoire de configuration personnel deDia

en: Objects and filters internal to dia
fr: Objets et filtres interne à Dia

en: Select color
fr: Sélectionner la couleur

en: No such file found
    %s
fr: Impossible de trouver ce fichier
    %s

en: Import from XFig
fr: Importer à partir de XFig

en: Untitled-%d
fr: SansTitre-%d

en: No existing object to paste.
fr: Aucun objet à coller.

en: About Dia
fr: A Propos de Dia

en: Dia v %s by Alexander Larsson
fr: Dia v %s par Alexander Larsson

en: Maintainer: James Henstridge
fr: Mainteneur : James Henstridge

en: Please visit http://www.lysator.liu.se/~alla/dia for more info
fr: Visitez http://www.lysator.liu.se/~alla/dia pour plus d'informations

en: Contributors:
fr: Contributeurs :

en: Object defaults
fr: Caractéristiques de l'objet par défaut.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Close
fr: Fermer

en: This object has no defaults.
fr: Cet objet n'a pas de caractéristiques par défaut.

en: Could not initialize Bonobo!
fr: Impossible d'initialiser Bonobo !

en: /Edit/Copy
fr: /Edition/Copier

en: /Edit/Cut
fr: /Edition/Couper

en: /Edit/Paste
fr: /Edition/Coller

en: /Edit/Delete
fr: /Edition/Supprimer

en: /Edit/Copy Text
fr: /Edition/Copier Texte

en: /Edit/Cut Text
fr: /Edition/Couper Texte

en: /Edit/Paste Text
fr: /Edition/Coller Texte

en: /Objects/Send to Back
fr: /Objets/Placer au Fond

en: /Objects/Bring to Front
fr: /Objets/Placer au Premier Plan

en: /Objects/Group
fr: /Objets/Grouper

en: /Objects/Ungroup
fr: /Objets/Dégrouper

en: /Objects/Align Horizontal/Left
fr: /Objets/Alignement Horizontal/Gauche

en: /Objects/Align Horizontal/Center
fr: /Objets/Alignement Horizontal/Centre

en: /Objects/Align Horizontal/Right
fr: /Objets/Alignement Horizontal/Droite

en: /Objects/Align Horizontal/Equal Distance
fr: /Objets/Alignement Horizontal/Equidistance

en: /Objects/Align Horizontal/Adjacent
fr: /Objets/Alignement Horizontal/Adjacent

en: /Objects/Align Vertical/Top
fr: /Objets/Alignement Vertical/Haut

en: /Objects/Align Vertical/Center
fr: /Objets/Alignement Vertical/Centre

en: /Objects/Align Vertical/Bottom
fr: /Objets/Alignement Vertical/Bas

en: /Objects/Align Vertical/Equal Distance
fr: /Objets/Alignement Vertical/Equidistance

en: /Objects/Align Vertical/Adjacent
fr: /Objets/Alignement Vertical/Adjacent

note: paper size
en: Paper Size
fr: Taille du papier

note: margins
en: Margins
fr: Marges

en: Top:
fr: Haut :

en: Bottom:
fr: Bas :

en: Left:
fr: Gauche :

en: Right:
fr: Droite :

note: Scaling
en: Scaling
fr: Échelle

en: Scale:
fr: Échelle :

en: Fit to:
fr: Remplir sur :

en: by
fr: par

en: Page Setup
fr: Configuration de la Page

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
fr: Cet objet ne supporte pas l'opération Annuler/Recommencer. 
    Informations 'Annuler' effacées.

en: No object menu
fr: Pas de menu pour cet objet

en: Diagram modified!
fr: Diagramme modifié!

en: Really close?
fr: Vraiment fermer?

en: This diagram has not been saved.
    Are you sure you want to close this window?
fr: Ce diagramme n'a pas été enregistré.
    Voulez-vous vraiment fermer cette fenêtre?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: /View/Show Rulers
fr: /Vue/Avec les Réglets

en: /View/Visible Grid
fr: /Vue/Grille Visible

en: /View/Snap To Grid
fr: /Vue/Grille Magnétique

en: /View/Show Connection Points
fr: /Vue/Avec les Points de Connexion

en: /View/AntiAliased
fr: /Vue/AntiCrénelage

en: Couldn't open: '%s' for writing.
fr: Impossible d'ouvrir '%s' en écriture.

en: Could not create PNG write structure
fr: Impossible de créer la structure d'écriture PNG

en: Could not create PNG header info structure
fr: Impossible de créer la structure d'information d'en-tete PNG

en: Error occurred while writing PNG
fr: Une erreur est survenu lors de l'écriture en PNG

en: By extension
fr: Par extension

en: Open Diagram
fr: Ouvrir un diagramme

en: Open Options
fr: Ouvrir les options

en: Determine file type:
fr: Type de fichier :

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier '%s' existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser?

en: Save Diagram
fr: Enregistrer le diagramme

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
fr: Impossible de déterminer quelle filtre d'exportation
    utiliser pour enregistrer '%s'

en: Export Diagram
fr: Exporter le diagramme

en: Export Options
fr: Options d'exportation

en: Modify object(s)
fr: Modifier objet(s)

en: Modify
fr: Modifier

en: Magnify
fr: Grossir

en: Scroll around the diagram
fr: Déplacer la zone d'affichage

en: Scroll
fr: Déplacement

en: Create Text
fr: Créer Texte

en: Text
fr: Texte

en: Create Box
fr: Créer Boîte

en: Box
fr: Boite

en: Create Ellipse
fr: Créer Ellipse

en: Create Polygon
fr: Créer Polygone

en: Polygon
fr: Polygone

en: Create Line
fr: Créer Ligne

en: Line
fr: Ligne

en: Create Arc
fr: Créer Arc

en: Create Zigzagline
fr: Créer ligne ZigZag

en: Zigzagline
fr: Ligne ZigZag

en: Create Polyline
fr: Créer Polyligne

en: Polyline
fr: Polyligne

en: Create Bezierline
fr: Créer une ligne de Bézier

en: Bezierline
fr: Ligne de Bézier

en: Create Image
fr: Créer Image

en: Foreground & background colors.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double click to change colors.
fr: Couleurs de trait et de fond. Les carrés noir et blans réinitialisent les couleurs. La flèche permutte ces couleurs. Un double clic permet de les changer.

en: Diagram Editor
fr: Éditeur de diagramme

en: New Layer
fr: Nouveau Calque

en: Raise Layer
fr: Calque en avant-plan

en: Lower Layer
fr: Calque en arrière-plan

en: Delete Layer
fr: Supprimer le calque

en: Layers
fr: Calques

en: Diagrams:
fr: Diagrammes:

en: New layer
fr: Nouveau calque

en: none
fr: aucun

en: Edit Layer Attributes
fr: Éditer les attributs de calque

en: Layer name:
fr: Nom du calque:

en: Arrow Properties
fr: Propriétés des flèches

en: Details...
fr: Détails...

en: Line Style Properties
fr: Propriétés du style de ligne

en: Line width
fr: Largeur de ligne

en: Line width:
fr: Largeur de ligne :

en: Error reading diagram file
fr: Erreur lors de la lecture du fichier diagramme

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
fr: Erreur au chargement du diagramme.
    L'objet attaché n'a pas été trouvé dans le document.

en: Error loading diagram.
    connection point does not exist.
fr: Erreur au chargement du diagramme %s.
    Le point de connexion n'existe pas.

en: Error loading diagram.
    connection handle does not exist.
fr: Erreur au chargement du diagramme %s.
    La prise en compte de la connexion n'existe pas.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
fr: Impossible d'ouvrir '%s' en lecture.

en: You must specify a file, not a directory.
fr: Vous devez spécifier un fichier, pas un répertoire.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
fr: Erreur au chargement du diagramme %s.
    Type de fichier inconnu.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
fr: Erreur au chargement du diagramme %s.
    Il ne s'agit pas d'un fichier créé par Dia.

en: Failed to save file '%s'.
fr: Échec lors de l'enregistrement dans le fichier '%s'.

en: Native Dia Diagram
fr: Diagramme Dia natif

en: _New diagram
fr: _Nouveau diagramme

en: Create new diagram
fr: Créer nouveau diagramme

en: Plug-ins
fr: Greffons...

en: _Export...
fr: E_xporter...

en: Page Set_up...
fr: Config_uration de la Page...

en: _Print Diagram...
fr: Im_primer le Diagramme...

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Copy Text
fr: Copier Texte

en: Cut Text
fr: Couper Texte

en: Paste _Text
fr: Coller Texte

en: Zoom _In
fr: Zoom _Avant

en: Zoom in 50%
fr: Zoom avant de 50%

en: Zoom _Out
fr: Zoom A_rrière

en: Zoom out 50%
fr: Zoom arrière de 50%

en: _AntiAliased
fr: _AntiCrénelage

en: _Visible Grid
fr: Grille _Visible

en: _Snap To Grid
fr: _Grille Magnétique

en: Show _Rulers
fr: Avec les _Réglets

en: Show _Connection Points
fr: Avec les Points de _Connexion

en: New _View
fr: Nouvelle _Vue

en: Show _All
fr: C_adrer au mieux

en: All
fr: Tout

en: None
fr: Aucun

en: Invert
fr: Inverser

en: Connected
fr: Connecte

en: Transitive
fr: Transitif

en: Same Type
fr: Meme Type

en: Replace
fr: Remplacer

en: Intersect
fr: Intersection

en: Remove
fr: Supprimer

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centre

en: Right
fr: Droite

en: Equal Distance
fr: Equidistance

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Send to _Back
fr: Placer au _Fond

en: Bring to _Front
fr: Placer au _Premier Plan

en: _Group
fr: _Grouper

en: _Ungroup
fr: _Dégrouper

en: Align _Horizontal
fr: Alignement _Horizontal

en: Align _Vertical
fr: Alignement _Vertical

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Layers
fr: _Calques

en: /_File
fr: /_Fichier

en: /File/_New
fr: /Fichier/_Nouveau

en: /File/_Open
fr: /Fichier/_Ouvrir

en: /File/_Preferences...
fr: /Fichier/_Préférences...

en: /File/P_lugins
fr: /Fichier/_Greffons

en: /File/sep1
fr: /Fichier/sep1

en: /File/_Quit
fr: /Fichier/_Quitter

en: /_Help
fr: /_Aide

en: /Help/_About
fr: /Aide/_A Propos

en: /File/_Save
fr: /Fichier/Enregi_strer

en: /File/Save _As...
fr: /Fichier/Enregistre_r sous...

en: /File/_Export...
fr: /Fichier/_Exporter...

en: /File/Page Set_up...
fr: /Fichier/Configuration de la Page...

en: /File/_Print Diagram...
fr: /Fichier/Im_primer le Diagramme

en: /File/sep2
fr: /Fichier/sep2

en: /File/_Close
fr: /Fichier/_Fermer

en: /_Edit
fr: /_Edition

en: /Edit/_Copy
fr: /Edition/_Copier

en: /Edit/C_ut
fr: /Edition/C_ouper

en: /Edit/_Paste
fr: /Edition/Co_ller

en: /Edit/_Delete
fr: /Edition/_Supprimer

en: /Edit/_Undo
fr: /Edition/_Annnuler

en: /Edit/_Redo
fr: /Edition/_Recommencer

en: /Edit/Paste _Text
fr: /Edition/Coller _Texte

en: /_View
fr: /_Vue

en: /View/Zoom _In
fr: /Vue/Zoom _Avant

en: /View/Zoom _Out
fr: /Vue/Z_oom A_rrière

en: /View/_Zoom
fr: /Vue/_Zoom

en: /View/Zoom/400%
fr: /Vue/Zoom/400%

en: /View/Zoom/283%
fr: /Vue/Zoom/283%

en: /View/Zoom/200%
fr: /Vue/Zoom/200%

en: /View/Zoom/141%
fr: /Vue/Zoom/141%

en: /View/Zoom/100%
fr: /Vue/Zoom/100%

en: /View/Zoom/85%
fr: /Vue/Zoom/85%

en: /View/Zoom/70.7%
fr: /Vue/Zoom/70.7%

en: /View/Zoom/50%
fr: /Vue/Zoom/50%

en: /View/Zoom/35.4%
fr: /Vue/Zoom/35.4%

en: /View/Zoom/25%
fr: /Vue/Zoom/25%

en: /View/_AntiAliased
fr: /Vue/_AntiCrénelage

en: /View/_Visible Grid
fr: /Vue/Grille _Visible

en: /View/_Snap To Grid
fr: /Vue/Grille _Magnétique

en: /View/Show _Rulers
fr: /Vue/Avec les _Réglets

en: /View/Show _Connection Points
fr: /Vue/Avec les Points de _Connexion

en: /View/sep1
fr: /Vue/sep1

en: /View/New _View
fr: /Vue/Nouvelle _Vue

en: /View/Show _All
fr: /Vue/C_adrer au mieux

en: /Select/All
fr: /Selection/tout

en: /Select/None
fr: /Selection/Aucun

en: /Select/Invert
fr: /Selection/Inverse

en: /Select/Connected
fr: /Selection/Connecte

en: /Select/Transitive
fr: /Selection/Transitif

en: /Select/Same Type
fr: /Selection/Meme type

en: /Select/sep1
fr: /Selection/sep1

en: /Select/Replace
fr: /Selection/Remplacer

en: /Select/Union
fr: /Selection/Union

en: /Select/Intersect
fr: /Selection/Intersection

en: /Select/Remove
fr: /Selection/Supprimer

en: /_Objects
fr: /_Objets

en: /Objects/Send to _Back
fr: /Objets/Placer au _Fond

en: /Objects/Bring to _Front
fr: /Objets/Placer au _Premier Plan

en: /Objects/sep1
fr: /Objets/sep1

en: /Objects/_Group
fr: /Objets/_Grouper

en: /Objects/_Ungroup
fr: /Objets/_Dégrouper

en: /Objects/Align _Horizontal
fr: /Objets/Alignement _Horizontal

en: /Objects/Align _Vertical
fr: /Objets/Alignement _Vertical

en: /Tools/Modify
fr: /Outils/Modifier

en: /Tools/Magnify
fr: /Outils/Grossir

en: /Tools/Scroll
fr: /Outils/Défilement

en: /Tools/Text
fr: /Outils/Texte

en: /Tools/Box
fr: /Outils/Boite

en: /Tools/Ellipse
fr: /Outils/Ellipse

en: /Tools/Polygon
fr: /Outils/Polygon

en: /Tools/Line
fr: /Outils/Ligne

en: /Tools/Arc
fr: /Outils/Arc

en: /Tools/Zigzagline
fr: /Outils/Ligne Zigzag

en: /Tools/Polyline
fr: /Outils/Polyligne

en: /Tools/Bezierline
fr: /Outils/Ligne de Bezier

en: /Tools/Image
fr: /Outils/Image

en: /_Dialogs
fr: /_Dialogues

en: /Dialogs/_Properties
fr: /Dialogues/Propriétés

en: /Dialogs/_Layers
fr: /Dialogues/_Couches

en: /Tools/
fr: /Outils/

en: Print Diagram
fr: Imprimer le diagramme

en: Select Printer
fr: Sélectionner une imprimante

en: Printer
fr: Imprimante

en: File
fr: Fichier

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Name:
fr: Nom :

en: File name:
fr: Nom du fichier :

en: Description:
fr: Description :

en: Loaded:
fr: Chargée :

en: Autoload at startup
fr: Charger au démarrage

en: Load
fr: Charger

en: Unload
fr: Décharger

en: User Interface
fr: Interface Utilisateur

en: View Defaults
fr: Caractéristiques de la vue

en: Grid Lines
fr: Lignes de la grille

en: Reset tools after create:
fr: Réinitialiser après la création :

en: Compress saved files:
fr: Compresser les fichiers enregistrés :

en: Number of undo levels:
fr: Nombre de niveaux d'annulation :

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects:
fr: Glissé à l'envers sélectionne
    tous les objets intersectés :

en: New window:
fr: Nouvelle fenêtre :

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Magnify:
fr: Grossissement :

en: Connection Points:
fr: Points de Connexion :

en: Visible:
fr: Visible :

en: Grid:
fr: Grille :

en: Snap to:
fr: Coller à :

en: X Size:
fr: Taille X :

en: Y Size:
fr: Taille Y :

en: Colour:
fr: Couleur :

en: Solid lines:
fr: Lignes pleines :

en: Page breaks:
fr: Sauts de page :

en: Could not open `%s' for writing
fr: Impossible d'ouvrir '%s' en écriture

en: Preferences
fr: Préférences

en: Object properties
fr: Propriétés de l'objet

en: This object has no properties.
fr: Cet objet n'a pas de propriétés.

en: Encapsulated Postscript
fr: Postscript Encapsulé

en: Internal error: Setting corner type of endpoint of bezier
fr: Erreur interne : `Setting corner type of endpoint of bezier'

en: Background
fr: Fond

en: Warning no X Font for %s found, 
    using %s instead.
fr: Avertissement: Pas de police X trouvée pour %s, 
    utilisation de %s à la place.

en: Font %s not found, using Courier instead.
fr: Police %s non trouvé, utilisation de la police Courier à la place.

en: Notice
fr: Note

en: Warning
fr: Avertissement

en: Error
fr: Erreur

en: Could not deduce correct path for `%s'
fr: Impossible de déduire le chemin correct pour `%s'

en: Could not load plugin `%s'
    %s
fr: Impossible de charger le greffon `%s'
    %s

en: Could not find plugin init function in `%s'
fr: Impossible de trouver la fonction d'initialisation de greffon dans `%s'

en: %s Plugin could not be unloaded
fr: Le greffon %s ne peut etre déchargé

en: `%s' is not a directory
fr: `%s' n'est pas un répertoire

en: Could not open `%s'
fr: Impossible d'ouvrir `%s'

en: No edit widget
fr: Pas de widget d'édition

en: Solid
fr: Plein

en: Dashed
fr: Tiret

en: Dash-Dot
fr: Tiret-Point

en: Dash-Dot-Dot
fr: Tiret-Point-Point

en: Dotted
fr: Pointillé

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
fr: Longueur du Tiret :

en: Lines
fr: Lignes

en: Hollow Triangle
fr: Triangle creux

en: Filled Triangle
fr: Triangle plein

en: Hollow Diamond
fr: Diamant creux

en: Filled Diamond
fr: Diamant plein

en: Half Head
fr: Demi flèche

en: Slashed Cross
fr: Croix barrée

en: Filled Ellipse
fr: Ellipse pleine

en: Hollow Ellipse
fr: Ellipse creuse

en: Length:
fr: Longueur :

en: Width:
fr: Largeur :

en: Select image file
fr: Sélectionner une image

en: Browse
fr: Parcourir

en: Key
fr: Clé

en: Weak key
fr: Clé faible

en: Derived
fr: Dérivé

en: Multivalue
fr: Multivalué

en: Border width:
fr: Largeur du bord :

en: Foreground color:
fr: Couleur du trait :

en: Background color:
fr: Couleur du fond :

en: Attribute
fr: Attribut

en: Weak
fr: Faible

en: Entity
fr: Entité

en: Entity/Relationship diagram objects
fr: Objets de diagramme Entités/Relations

en: Total:
fr: Total :

en: Add segment
fr: Ajouter segment

en: Delete segment
fr: Supprimer segment

en: Left Cardinality:
fr: Cardinalité à gauche:

en: Right Cardinality:
fr: Cardinalité à droite:

en: Rotate
fr: Rotation

en: Identifying
fr: Identifiant

en: Relationship
fr: Relation

en: Flow:
fr: Flux :

en: Flow type:
fr: Type de flux :

en: Energy
fr: Energie

en: Material
fr: Matériel

en: Orthflow:
fr: Flux orthogonal :

en: Orthflow type:
fr: Type de flux orthogonal :

en: Function structure diagram objects
fr: Objets de diagrammes de Structures Fonctionnelles.

en: Function:
fr: Fonction :

en: Wish function
fr: Fonction désiré

en: User function
fr: Fonction utilisateur

en: Channel
fr: Canal

en:    Import
fr:    Importe

en:    Export
fr:    Exporte

en:    Transfer
fr:    Transfert

en:       Transport
fr:       Transporte

en:       Transmit
fr:       Transmet

en:       Translate
fr:       Déplacer

en:       Rotate
fr:       Pivoter

en:       Allow DOF
fr:       Autoriser DOF

en:    Stop
fr:    Stoppe

en:    Stabilize
fr:    Stabilise

en:    Secure
fr:    Securise

en: Connect
fr: Connecte

en:    Mix
fr:    Mélange

en: Branch
fr: Branche

en:    Separate
fr:    Sépare

en:       Remove
fr:       Éfface

en:    Refine
fr:    Raffine

en:    Distribute
fr:    Distribue

en:    Dissipate
fr:    Dissipe

en:    Store
fr:    Stocke

en:    Supply
fr:    Fournit

en:    Extract
fr:    Extrait

en: Control Magnitude
fr: Contrôle d'amplitude

en:    Actuate
fr:    Actualise

en:    Regulate
fr:    Régule

en:    Form
fr:    Formulaire

en: Convert
fr: Convertit

en:    Sense
fr:    Capte

en:    Indicate
fr:    Indique

en:    Display
fr:    Affiche

en:    Measure
fr:    Mesure

en: Font:
fr: Police :

en: Font size:
fr: Taille de police :

en: Text color:
fr: Couleur du texte :

en: Macro call
fr: Appel de macro

en: Condition:
fr: Condition :

en: GRAFCET diagram objects
fr: Objets de diagramme GRAFCET

en: Regular step
fr: Étape normale

en: Initial step
fr: Étape initiale

en: Macro entry step
fr: Étape d'entrée de macro

en: Macro exit step
fr: Étape de sortie de macro

en: Macro call step
fr: Étape d'appel de macro

en: Subprogram call step
fr: Étape d'appel de sous-programme

en: Step name
fr: Nom de l'étape:

en: Step type
fr: Type d'étape

en: Color:
fr: Couleur :

en: Receptivity:
fr: Réceptivité :

en: Draw arrow heads on upward arcs:
fr: Dessine les flèches sur les arcs montants

en: OR
fr: OU

en: AND
fr: ET

en: Vergent type:
fr: Type de vergent :

en: Add connection point
fr: Ajouter un point de connexion

en: Delete  connection point
fr: Supprimer un point de connexion

en: GRAFCET OR/AND vergent
fr: GRAFCET Vergent ET/OU

en: Font color:
fr: Couleur de la police :

en: Import resource (not shown upstairs)
fr: Importe la ressource (ne montre pas en haut)

en: Imply resource (not shown downstairs)
fr: Implique la ressource (ne montre pas en bas)

en: Dotted arrow
fr: Flèche pointée

en: disable arrow heads
fr: Désactive les flèches

en: Flow style:
fr: Style de flux :

en: Automatically gray vertical flows:
fr: Grise automatiquement les flux verticaux :

en: SADT Arrow
fr: Flèche SADT

en: Text padding:
fr: Remplissage du texte :

en: Activity/Data identifier
fr: Identifiant Activité/Donnée :

en: Delete connection point
fr: Supprimer un point de connexion

en: SADT box
fr: Boite SADT

en: SADT diagram objects
fr: Objeys de diagrammes SADT

en: Actor
fr: Acteur

en: Direction:
fr: Direction :

en: From A to B
fr: De A vers B

en: From B to A
fr: De B vers A

en: Side A
fr: Coté A

en: Side B
fr: Coté B

en: Role:
fr: Rôle :

en: Multiplicity:
fr: Multiplicité :

note: Show arrow:
en: Show arrow
fr: Montrer la flèche

note: Aggregate
en: Aggregate
fr: Agréger

note: Class page:
en: Class
fr: Classe

en: Class name:
fr: Nom de la classe :

en: Stereotype:
fr: Stéréotype :

en: Abstract
fr: Résumé

en: Attributes visible
fr: Attributs visibles

en: Suppress Attributes
fr: Supprimer les attributs

en: Operations visible
fr: Opérations visibles

en: Suppress operations
fr: Supprimer les opérations

note: Attributes page:
en: Attributes
fr: Attributs

en: New
fr: Nouveau

en: Delete
fr: Supprimer

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Attribute data
fr: Données des attributs

en: Type:
fr: Type :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Visibility:
fr: Visibilité :

en: Public
fr: Publique

en: Private
fr: Privé

en: Protected
fr: Protégé

en: Implementation
fr: Implémentation

en: Class scope
fr: Visibilité de la classe

note: Operations page:
en: Operations
fr: Opérations

en: Operation data
fr: Données de l'opération

en: abstract
fr: résumé

en: Parameters:
fr: Paramètres :

en: Parameter data
fr: Données du paramètre

en: Def. value:
fr: Val. Def. :

note: Templates page:
en: Templates
fr: Modèles

en: Template class
fr: Classe modèle

en: Formal parameter data
fr: Données du paramètre formel

en: Control
fr: Contrôle

en: Boundary
fr: Frontière

en: Is an object
fr: Est un objet

en: Constraint:
fr: Contrainte :

en: Show arrow:
fr: Montrer la flèche :

en: Interface:
fr: Interface :

en: Show focus of control:
fr: Afficher le focus du contrôle :

en: Show destruction mark:
fr: Montrer les marques de destruction :

en: Message:
fr: Message :

en: Message type:
fr: Type de message :

en: Call
fr: Appel

en: Return
fr: Retour

en: Asynchronous
fr: Asynchrone

en: Create
fr: Créer

en: Destroy
fr: Détruire

en: Recursive
fr: Récursif

en: Explicit state:
fr: Etat explicite :

en: Attributes:
fr: Attributs :

en: Show attributes
fr: Montrer les attributs

en: Active object
fr: Activer l'objet

en: multiple instance
fr: instance multiple

en: Begin
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Unified Modelling Language diagram objects
fr: Objets de diagrammes 'Unified Modelling Language'

en: Text outside:
fr: Texte en dehors :

en: Chronogram diagram objects
fr: Objets de diagramme Chronogram

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Data
fr: Données

en: Data name:
fr: Nom de donnée :

en: Events:
fr: Évènements :

en: Event specification:
    @ time    set the pointer at an absolute time.
    ( duration  sets the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  sets the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  sets the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    example : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
fr: Spécification d'évènement :
    @ date   définit le pointeur à une date absolue.
    ( durée  définit la montée du signal, puis attend 'durée'.
    ) durée  définit la descente du signal, puis attend 'durée'.
    u durée  définit the signal dans l'état "inconnu", puis attend 'durée'.
    exemple : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time:
fr: Date de début :

en: End time:
fr: Date de fin :

en: Rise time:
fr: Date d'origine :

en: Fall time:
fr: Date d'échéance :

en: Multi-bit data
fr: Donnée multi-bit

en: Data color:
fr: Couleur des données :

en: Data line width:
fr: Largeur des lignes de données :

en: Line color:
fr: Couleur des lignes :

en: Major time step:
fr: Pas de graduation majeure :

en: Minor time step:
fr: Pas de graduation mineure :

en: Minor step line width:
fr: Largeur de ligne de graduation mineure :

en: Custom
fr: Personnel

en: Custom XML shapes loader
fr: Chargeur de formes XML personnel

en: Flip horizontal
fr: Retourner horizontalement

en: Flip vertical
fr: Retourner verticalement

en: Draw background
fr: Dessiner le fond

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: Flip Horizontal
fr: Retourner horizontalement

en: Flip Vertical
fr: Retourner verticalement

en: Corner radius
fr: Arrondir les coins

en: Text padding
fr: Remplissage du texte

en: Corner rounding:
fr: Arrondir les coins :

en: Flowchart objects
fr: Objets Flowchart

en: Shear angle:
fr: Angle de torsion :

en: Add Handle
fr: Ajouter une Poignée

en: Delete Handle
fr: Supprimer la poignée

en: Network diagram objects
fr: Objets de diagrammes Réseau

en: Add Segment
fr: Ajouter un segment

en: Delete Segment
fr: Supprimer le segment

en: Symmetric control
fr: Contrôle symétrique

en: Smooth control
fr: Contrôle `Smooth'

en: Cusp control
fr: Contrôle `Cusp'

en: Image file
fr: Fichier image :

en: Draw border
fr: Dessiner la bordure

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver les proportions

en: Image file:
fr: Fichier image :

en: Keep aspect ratio:
fr: Conserver les proportions :

en: Show border:
fr: Montrer la bordure :

note: Found file in same dir as diagram.
en: The image file '%s' was not found in that directory.
    Using the file '%s' instead
fr: L'image '%s' n'a pas été trouvé dans ce répertoire.
    Utilisation du fichier image '%s' à la place

note: Didn't find file in current dir.
en: The image file '%s' was not found.
fr: Le fichier image '%s' n'a pas été trouvé.

en: Add Corner
fr: Ajouter un Coin

en: Delete Corner
fr: Supprimer un Coin

en: Standard objects
fr: Objets standards

en: Fontsize:
fr: Taille de police :

en: Sybase replication domain diagram objects
fr: Objets de diagrammes de domaines de réplication Sybase

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
fr: L'image est plus large que le maximum.
    L'Image n'a pas été exporté en CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
fr: Filtre d'export Computer Graphics Metafile
