dia 0.85 - en to it translation catalogue (548 entries)

en:       Allow DOF
it:       Consenti DOF

en:       Remove
it:       Rimuovi

en:       Rotate
it:       Ruota

en:       Transmit
it:       Trasmetti

en:       Transport
it:       Trasporta

en:    Actuate
it:    Attua

en:    Change
it:    Cambia

en:    Couple
it:    Accoppia

en:    Display
it:    Visualizza

en:    Dissipate
it:    Dissipa

en:    Distribute
it:    Distribuisci

en:    Export
it:    Esporta

en:    Extract
it:    Estrai

en:    Guide
it:    Guida

en:    Import
it:    Importa

en:    Indicate
it:    Indica

en:    Measure
it:    Misura

en:    Position
it:    Posizione

en:    Refine
it:    Rifinisci

en:    Regulate
it:    Regola

en:    Secure
it:    Assicura

en:    Separate
it:    Separa

en:    Stabilize
it:    Stabilizza

en:    Store
it:    Immagazzina

en:    Supply
it:    Fornisci

en:    Transfer
it:    Trasferisci

en: %0.3gcm x %0.3gcm
it: %0.3g cm x %0.3g cm

en: %s Plugin could not be unloaded
it: Il plug-in %s non può essere scaricato

en: /Dialogs/_Layers
it: /Finestre di dialogo/_Livelli

en: /Dialogs/_Properties
it: /Finestre di dialogo/_Proprietà

en: /Edit/C_ut
it: /Modifica/_Taglia

en: /Edit/Copy
it: /Modifica/Copia

en: /Edit/Copy Text
it: /Modifica/Copia testo

en: /Edit/Cut
it: /Modifica/Taglia

en: /Edit/Cut Text
it: /Modifica/Taglia testo

en: /Edit/Delete
it: /Modifica/Cancella

en: /Edit/Paste
it: /Modifica/Incolla

en: /Edit/Paste Text
it: /Modifica/Incolla testo

en: /Edit/Paste _Text
it: /Modifica/Incolla te_sto

en: /Edit/_Copy
it: /Modifica/_Copia

en: /Edit/_Delete
it: /Modifica/_Cancella

en: /Edit/_Paste
it: /Modifica/_Incolla

en: /Edit/_Redo
it: /Modifica/_Ripristina

en: /Edit/_Undo
it: /Modifica/_Annulla

en: /File/P_lugins
it: /File/P_lug-in

en: /File/Page Set_up...
it: /File/_Impostazioni della pagina...

en: /File/Save _As...
it: /File/Salva con _nome...

en: /File/_Close
it: /File/_Chiudi

en: /File/_Export...
it: /File/_Esporta...

en: /File/_New
it: /File/_Nuovo

en: /File/_Open
it: /File/_Apri

en: /File/_Preferences...
it: /File/_Preferenze...

en: /File/_Print Diagram...
it: /File/Stam_pa il diagramma...

en: /File/_Quit
it: /File/_Esci

en: /File/_Save
it: /File/_Salva

en: /Help/_About
it: /Aiuto/_Informazioni su

en: /Objects/Align Horizontal/Adjacent
it: /Oggetti/Allinea orizzontalmente/Adiacenti

en: /Objects/Align Horizontal/Center
it: /Oggetti/Allinea orizzontalmente/Centro

en: /Objects/Align Horizontal/Equal Distance
it: /Oggetti/Allinea orizzontalmente/Equidistanti

en: /Objects/Align Horizontal/Left
it: /Oggetti/Allinea orizzontalmente/Sinistra

en: /Objects/Align Horizontal/Right
it: /Oggetti/Allinea orizzontalmente/Destra

en: /Objects/Align Vertical/Adjacent
it: /Oggetti/Allinea verticalmente/Adiacenti

en: /Objects/Align Vertical/Bottom
it: /Oggetti/Allinea verticalmente/Basso

en: /Objects/Align Vertical/Center
it: /Oggetti/Allinea verticalmente/Centro

en: /Objects/Align Vertical/Equal Distance
it: /Oggetti/Allinea verticalmente/Equidistanti

en: /Objects/Align Vertical/Top
it: /Oggetti/Allinea verticalmente/Alto

en: /Objects/Align _Horizontal
it: /Oggetti/Allinea _orizzontalmente

en: /Objects/Align _Vertical
it: /Oggetti/Allinea _verticalmente

en: /Objects/Bring to Front
it: /Oggetti/Porta in primo piano

en: /Objects/Bring to _Front
it: /Oggetti/Porta in _primo piano

en: /Objects/Group
it: /Oggetti/Raggruppa

en: /Objects/Send to Back
it: /Oggetti/Manda in fondo

en: /Objects/Send to _Back
it: /Oggetti/Manda in _fondo

en: /Objects/Ungroup
it: /Oggetti/Separa

en: /Objects/_Group
it: /Oggetti/_Raggruppa

en: /Objects/_Ungroup
it: /Oggetti/_Separa

en: /Objects/sep1
it: /Oggetti/sep1

en: /Select/All
it: /Seleziona/Tutto

en: /Select/Connected
it: /Seleziona/Oggetti connessi

en: /Select/Intersect
it: /Seleziona/Intersezione

en: /Select/Invert
it: /Seleziona/Inverti

en: /Select/None
it: /Seleziona/Niente

en: /Select/Remove
it: /Seleziona/Rimuovi

en: /Select/Replace
it: /Seleziona/Sostituisci

en: /Select/Same Type
it: /Seleziona/Oggetti dello stesso tipo

en: /Select/Transitive
it: /Seleziona/Transitiva

en: /Select/Union
it: /Seleziona/Unione

en: /Select/sep1
it: /Seleziona/sep1

en: /Tools/
it: /Strumenti/

en: /Tools/Arc
it: /Strumenti/Arco

en: /Tools/Bezierline
it: /Strumenti/Curva di Bezier

en: /Tools/Box
it: /Strumenti/Rettangolo

en: /Tools/Ellipse
it: /Strumenti/Ellisse

en: /Tools/Image
it: /Strumenti/Immagine

en: /Tools/Line
it: /Strumenti/Linea

en: /Tools/Magnify
it: /Strumenti/Ingrandisci

en: /Tools/Modify
it: /Strumenti/Modifica

en: /Tools/Polygon
it: /Strumenti/Poligono

en: /Tools/Polyline
it: /Strumenti/Polilinea

en: /Tools/Scroll
it: /Strumenti/Sposta

en: /Tools/Text
it: /Strumenti/Testo

en: /Tools/Zigzagline
it: /Strumenti/Linea a zig-zag

en: /View/New _View
it: /Visualizza/Nuova _visuale

en: /View/Show Connection Points
it: /Visualizza/Mostra i punti di connessione

en: /View/Show Rulers
it: /Visualizza/Mostra righelli

en: /View/Show _All
it: /Visualizza/Mostra _tutto

en: /View/Show _Connection Points
it: /Visualizza/Mostra i punti di _connessione

en: /View/Show _Rulers
it: /Visualizza/Mostra i _righelli

en: /View/Snap To Grid
it: /Visualizza/Aggancia alla griglia

en: /View/Visible Grid
it: /Visualizza/Griglia visibile

en: /View/Zoom _In
it: /Visualizza/_Ingrandisci

en: /View/Zoom _Out
it: /Visualizza/_Riduci

en: /View/Zoom/100%
it: /Visualizza/Zoom/100%

en: /View/Zoom/141%
it: /Visualizza/Zoom/141%

en: /View/Zoom/200%
it: /Visualizza/Zoom/200%

en: /View/Zoom/25%
it: /Visualizza/Zoom/25%

en: /View/Zoom/283%
it: /Visualizza/Zoom/283%

en: /View/Zoom/35.4%
it: /Visualizza/Zoom/35.4%

en: /View/Zoom/400%
it: /Visualizza/Zoom/400%

en: /View/Zoom/50%
it: /Visualizza/Zoom/50%

en: /View/Zoom/70.7%
it: /Visualizza/Zoom/70.7%

en: /View/Zoom/85%
it: /Visualizza/Zoom/85%

en: /View/_AntiAliased
it: /Visualizza/Con _anti-alias

en: /View/_Snap To Grid
it: /Visualizza/_Aggancia alla griglia

en: /View/_Visible Grid
it: /Visualizza/Griglia _visibile

en: /View/_Zoom
it: /Visualizza/_Zoom

en: /View/sep1
it: /Visualizza/sep1

en: /_Dialogs
it: /Finestre di _dialogo

en: /_Edit
it: /_Modifica

en: /_Help
it: /_Aiuto

en: /_Objects
it: /_Oggetti

en: /_View
it: /_Visualizza

en: About Dia
it: Informazioni su Dia

en: Abstract
it: Astratta

en: Active
it: Attivo

en: Active object
it: Oggetto attivo

en: Activity/Data identifier
it: Identificatore Attività/Dati

en: Actor
it: Attore

en: Add Corner
it: Aggiungi angolo

en: Add Handle
it: Aggiungi handle

en: Add Segment
it: Aggiungi segmento

en: Add connection point
it: Aggiungi un punto di connessione

en: Add segment
it: Aggiungi segmento

en: Adjacent
it: Adiacenti

en: Aggregate
it: Aggrega

en: Align _Horizontal
it: Allinea _orizzontalmente

en: Align _Vertical
it: Allinea _verticalmente

en: Alignment:
it: Allineamento:

en: All
it: Tutto

en: Apply
it: Applica

en: Arc
it: Arco

en: Arrow Properties
it: Proprietà delle frecce

en: Aspect
it: Aspetto

en: Asynchronous
it: Asincrono

en: Attribute
it: Attributo

en: Attribute data
it: Dati dell'attributo

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes visible
it: Attributi visibili

en: Attributes:
it: Attributi:

en: Autoload at startup
it: Caricamento automatico all'avvio

en: Automatically gray vertical flows:
it: Disegna i flussi verticali in grigio automaticamente:

en: Background
it: Sfondo

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Begin
it: Inizio

en: Bezierline
it: Curva di Bezier

en: Border width:
it: Spessore del bordo:

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom:
it: Inferiore:

en: Boundary
it: Contorno

en: Box
it: Rettangolo

en: Bring to _Front
it: Porta in _primo piano

en: Browse
it: Sfoglia

en: By extension
it: Per estensione

en: Call
it: Chiama

en: Can't connect to session manager!
it: Impossibile connettersi al gestore della sessione!

en: Cancel
it: Annulla

en: Center
it: Centro

en: Channel
it: Canale

en: Chronogram diagram objects
it: Oggetti di diagramma Chronogram

en: Class
it: Classe

en: Class name:
it: Nome della classe:

en: Class scope
it: Ambito classe

en: Close
it: Chiudi

en: Color:
it: Colore:

en: Colour:
it: Colore:

en: Composition
it: Composizione

en: Compress saved files:
it: Comprimi i file salvati:

en: Computer Graphics Metafile export filter
it: Filtro di esportazione Computer Graphics Metafile

en: Condition:
it: Condizione:

en: Connect
it: Connetti

en: Connected
it: Oggetti connessi

en: Connection Points:
it: Punti di connessione:

en: Constraint:
it: Costrizione:

en: Contributors:
it: Collaboratori:

en: Control
it: Controllo

en: Control Magnitude
it: Magnitudine di controllo

en: Convert
it: Converti

en: Copy Text
it: Copia testo

en: Corner radius
it: Raggio dell'angolo

en: Corner rounding:
it: Arrotondamento dell'angolo:

en: Could not create PNG header info structure
it: Impossibile creare la struttura delle informazioni dell'intestazione PNG

en: Could not create PNG write structure
it: Impossibile creare la struttura di scrittura PNG

en: Could not create per-user Dia config directory
it: Impossibile creare la directory di configurazione di Dia per l'utente

en: Could not deduce correct path for `%s'
it: Impossible dedurre il percorso corretto per '%s'

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
it: Impossibile determinare il filtro di esportazione
    da usare per salvare '%s'

en: Could not find plugin init function in `%s'
it: Impossibile trovare la funzione di inizializzazione del plug-in in '%s'

en: Could not initialize Bonobo!
it: Impossibile inizializzare Bonobo!

en: Could not load plugin `%s'
    %s
it: Impossibile caricare il plug-in '%s'
    %s

en: Could not open `%s'
it: Impossibile aprire '%s'

en: Could not open `%s' for writing
it: Impossibile aprire '%s' in scrittura

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs, exiting...
it: Impossibile trovare gli oggetti standard cercando object-libs, uscita...

en: Couldn't open: '%s' for reading.
it: Impossibile aprire '%s' in lettura.

en: Couldn't open: '%s' for writing.
it: Impossibile aprire '%s' in scrittura.

en: Create
it: Crea

en: Create Arc
it: Crea arco

en: Create Bezierline
it: Crea curva di Bezier

en: Create Box
it: Crea rettangolo

en: Create Ellipse
it: Crea ellisse

en: Create Image
it: Crea immagine

en: Create Line
it: Crea linea

en: Create Polygon
it: Crea poligono

en: Create Polyline
it: Crea polilinea

en: Create Text
it: Crea testo

en: Create Zigzagline
it: Crea linea a zig-zag

en: Create new diagram
it: Crea un nuovo diagramma

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom XML shapes loader
it: Caricatore di disegni XML personalizzati

en: Cut Text
it: Taglia testo

en: Dash length:
it: Lunghezza del tratto:

en: Dash-Dot
it: Tratto-punto

en: Dash-Dot-Dot
it: Tratto-punto-punto

en: Dashed
it: Tratteggiata

en: Data
it: Dati

en: Data color:
it: Colore dei dati:

en: Data line width:
it: Spessore della linea dei dati:

en: Data name:
it: Nome dei dati:

en: Def. value:
it: Valore predefinito:

en: Delete
it: Cancella

en: Delete  connection point
it: Elimina un punto di connessione

en: Delete Corner
it: Cancella angolo

en: Delete Handle
it: Elimina handle

en: Delete Layer
it: Cancella livello

en: Delete Segment
it: Cancella segmento

en: Delete connection point
it: Elimina un punto di connessione

en: Delete segment
it: Cancella segmento

en: Derived
it: Derivato

en: Description:
it: Descrizione:

en: Destroy
it: Distruggi

en: Details...
it: Dettagli...

en: Determine file type:
it: Determina il tipo di file:

en: Dia v %s by Alexander Larsson
it: Dia v %s realizzato da Alexander Larsson

en: Diagram Editor
it: Editor di diagramma

en: Diagram modified!
it: Diagramma modificato!

en: Diagrams:
it: Diagrammi:

en: Direction:
it: Direzione:

en: Dotted
it: Punteggiata

en: Dotted arrow
it: Freccia punteggiata

en: Draw arrow heads on upward arcs:
it: Disegna le punte di freccia sugli archi ascendenti:

en: Draw background
it: Disegna lo sfondo

en: Draw border
it: Disegna il bordo

en: Edit Layer Attributes
it: Modifica gli attributi del livello

en: Ellipse
it: Ellisse

en: End
it: Fine

en: End time:
it: Tempo di fine:

en: Energy
it: Energia

en: Entity
it: Entità

en: Entity/Relationship diagram objects
it: Oggetti di diagramma Entity/Relationship

en: Equal Distance
it: Equidistanti

en: Error
it: Errore

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
it: Errore durante il caricamento del diagramma %s.
    Non è un file di Dia.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
it: Errore durante il caricamento del diagramma %s.
    Tipo di file sconosciuto.

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
it: Errore durante il caricamento del diagramma.
    Nel documento non è stato trovato un oggetto collegato.

en: Error loading diagram.
    connection handle does not exist.
it: Errore durante il caricamento del diagramma.
    Connessione inesistente.

en: Error loading diagram.
    connection point does not exist.
it: Errore durante il caricamento del diagramma.
    Il punto di connessione non esiste.

en: Error occurred while writing PNG
it: Si è verificato un errore scrivendo il PNG

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: Errore nell'opzione %s: %s.
    Eseguire '%s --help' per una lista completa delle opzioni disponibili dalla riga di comando.

en: Error reading diagram file
it: Errore durante la lettura del file del diagramma

en: Event specification:
    @ time    set the pointer at an absolute time.
    ( duration  sets the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  sets the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  sets the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    example : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
it: Specificazione degli eventi:
    @ tempo   imposta il puntatore a un tempo assoluto.
    ( durata  imposta il segnale alto, quindi attendi per 'durata'.
    ) durata  imposta il segnale basso, quindi attendi per 'durata'.
    u durata  imposta il segnale a uno stato "sconosciuto", quindi attendi per 'durata'.
    esempio: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Events:
it: Eventi:

en: Explicit state:
it: Stato esplicito:

en: Export Diagram
it: Esporta il diagramma

en: Export Options
it: Opzioni di esportazione

en: Export loaded file and exit
it: Esporta il file caricato ed esci

en: Failed to save file '%s'.
it: Impossibile salvare il file '%s'.

en: Fall time:
it: Tempo di discesa:

en: File already exists
it: File già esistente

en: File name:
it: Nome del file:

en: Filled Diamond
it: Diamante pieno

en: Filled Ellipse
it: Ellisse piena

en: Filled Triangle
it: Triangolo pieno

en: Fit to:
it: Adatta a:

en: Flip Horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Flip horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Flow style:
it: Stile di flusso:

en: Flow type:
it: Tipo di flusso:

en: Flow:
it: Flusso:

en: Flowchart objects
it: Oggetti del diagramma di flusso:

en: Font %s not found, using Courier instead.
it: Il font %s non è stato trovato, sarà utilizzato il Courier.

en: Font color:
it: Colore del font:

en: Font size:
it: Dimensione del font:

en: Fontsize:
it: Dimensione del font:

en: Foreground & background colors.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double click to change colors.
it: Colori di primo piano e di sfondo.  I rettangolini nero e bianco reimpostano i colori.  Le freccette scambiano i colori.  Doppio click per modificare i colori.

en: Foreground color:
it: Colore di primo piano:

en: Formal parameter data
it: Dati del parametro formale

en: From A to B
it: Da A a B

en: From B to A
it: Da B a A

en: Function structure diagram objects
it: Oggetti di diagramma struttura di funzione

en: Function:
it: Funzione:

en: GRAFCET OR/AND vergent
it: Vergent OR/AND di GRAFCET

en: GRAFCET diagram objects
it: Oggetti di diagramma GRAFCET

en: Grid Lines
it: Linee della griglia

en: Grid:
it: Griglia:

en: Half Head
it: Mezza punta

en: Height:
it: Altezza:

en: Hollow Diamond
it: Diamante vuoto

en: Hollow Ellipse
it: Ellisse vuota

en: Hollow Triangle
it: Triangolo vuoto

en: Identifying
it: Identificatrice

en: Image
it: Immagine

en: Image file
it: File di immagine

en: Image file:
it: File di immagine:

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
it: La lunghezza della riga dell'immagine supera la dimensione del più lungo vettore di celle.
    Immagine non esportata in CGM.

en: Implementation
it: Implementazione

en: Imply resource (not shown downstairs)
it: Implica risorsa (piani inferiori non mostrati)

en: Import from XFig
it: Importa da XFig

en: Import resource (not shown upstairs)
it: Importa risorsa (piani superiori non mostrati)

en: Initial step
it: Passo iniziale

en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Internal error: Setting corner type of endpoint of bezier
it: Errore interno: Impostando il tipo di angolo del punto finale di bezier

en: Intersect
it: Intersezione

en: Invert
it: Inverti

en: Is an object
it: E' un oggetto

en: Keep aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

en: Keep aspect ratio:
it: Mantieni le proporzioni:

en: Key
it: Chiave

en: Layer name:
it: Nome del livello:

en: Layers
it: Livelli

en: Left
it: Sinistra

en: Left Cardinality:
it: Cardinalità sinistra:

en: Left:
it: Sinistro:

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Line
it: Linea

en: Line Style Properties
it: Proprietà dello stile di linea

en: Line color:
it: Colore della linea:

en: Line width
it: Spessore della linea

en: Line width:
it: Spessore della linea:

en: Lines
it: Linee

en: Load
it: Carica

en: Loaded:
it: Caricato:

en: Lower Layer
it: Abbassa livello

en: Macro call
it: Chiamata di macro

en: Macro call step
it: Passo di chiamata della macro

en: Macro entry step
it: Passo di entrata della macro

en: Macro exit step
it: Passo di uscita della macro

en: Magnify
it: Ingrandisci

en: Magnify:
it: Ingrandisci:

en: Maintainer: James Henstridge
it: Curatore: James Henstridge

en: Major time step:
it: Suddivisione principale:

en: Margins
it: Margini

en: Material
it: Materiale

en: Message type:
it: Tipo di messaggio:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Minor step line width:
it: Spessore della suddivisione secondaria:

en: Minor time step:
it: Suddivisione secondaria:

en: Modified diagrams exists.
    Are you sure you want to quit?
it: Esiste un diagramma modificato.
    Sei sicuro di voler uscire?

en: Modify
it: Modifica

en: Modify object(s)
it: Modifica oggetto/i

en: Move down
it: Sposta giù

en: Move up
it: Sposta su

en: Multi-bit data
it: Dati multi-bit

en: Multiplicity:
it: Molteplicità:

en: Multivalue
it: Multi-valore

en: NULL tooldata in tool_menu_select
it: Valore di tooldata NULL in tool_menu_select

en: NULL tooldata in tool_select_update
it: Valore di tooldata NULL in tool_select_update

en: Name:
it: Nome:

en: Native Dia Diagram
it: Diagramma nativo di Dia

en: Need valid input file
it: Serve un file di input valido

en: Network diagram objects
it: Oggetti di diagramma di rete

en: New
it: Nuovo

en: New Layer
it: Nuovo livello

en: New _View
it: Nuova _visuale

en: New layer
it: Nuovo livello

en: New window:
it: Nuova finestra:

en: No edit widget
it: Nessun widget di modifica

en: No existing object to paste.
it: Non esiste nessun oggetto da incollare.

en: No object menu
it: Nessun menù di oggetto

en: No such file found
    %s
it: File non trovato
    %s

en: None
it: Niente

en: Normal
it: Normale

en: Notice
it: Nota

en: Number of undo levels:
it: Numeri di livelli di annullamento:

en: OK
it: Ok

en: Object defaults
it: Valori predefiniti dell'oggetto

en: Object properties
it: Proprietà dell'oggetto

en: Objects and filters internal to dia
it: Oggetti e filtri interni a dia

en: Open Diagram
it: Apri un diagramma

en: Open Options
it: Opzioni di apertura

en: Operation data
it: Dati dell'operazione

en: Operations
it: Operazioni

en: Operations visible
it: Operazioni visibili

en: Orientation
it: Orientazione

en: Orthflow type:
it: Tipo di flusso ortogonale:

en: Orthflow:
it: Flusso ortogonale:

en: Page Set_up...
it: _Impostazioni della pagina...

en: Page Setup
it: Impostazioni della pagina

en: Page breaks:
it: Interruzioni di pagina:

en: Paper Size
it: Grandezza del foglio

en: Parameter data
it: Dati dei parametri:

en: Parameters
it: Parametri

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Paste _Text
it: Incolla te_sto

en: Please visit http://www.lysator.liu.se/~alla/dia for more info
it: Visita http://www.lysator.liu.se/~alla/dia per ulteriori informazioni

en: Plug-ins
it: Plug-in

en: Polygon
it: Poligono

en: Polyline
it: Polilinea

en: Preferences
it: Preferenze

en: Print Diagram
it: Stampa il diagramma

en: Printer
it: Stampante

en: Private
it: Privata

en: Protected
it: Protetta

en: Public
it: Pubblica

en: Quit
it: Esci

en: Quit, are you sure?
it: Uscita, sei sicuro?

en: Raise Layer
it: Alza livello

en: Really close?
it: Chiudere veramente?

en: Receptivity:
it: Recettività:

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Regular step
it: Passo regolare

en: Relationship
it: Relazione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Replace
it: Sostituisci

en: Reset tools after create:
it: Reimposta gli strumenti dopo la creazione:

en: Return
it: Ritorna

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects:
it: Selezione di oggetti che si intersecano
    mediante trascinamento inverso:

en: Right
it: Destra

en: Right Cardinality:
it: Cardinalità destra:

en: Right:
it: Destro:

en: Rise time:
it: Tempo di salita:

en: Role:
it: Ruolo:

en: Rotate
it: Ruota

en: SADT Arrow
it: Freccia SADT

en: SADT box
it: Rettangolo SADT

en: SADT diagram objects
it: Oggetti di diagramma SADT

en: Same Type
it: Oggetti dello stesso tipo

en: Save Diagram
it: Salva il diagramma

en: Scale:
it: Scala:

en: Scaling
it: Scala

en: Scroll
it: Sposta

en: Scroll around the diagram
it: Sposta il diagramma

en: Select Printer
it: Seleziona la stampante

en: Select color
it: Seleziona un colore

en: Select image file
it: Seleziona un file di immagine

en: Send to _Back
it: Manda in _fondo

en: Shear angle:
it: Inclinazione:

en: Show _All
it: Mostra _tutto

en: Show _Connection Points
it: Mostra i punti di _connessione

en: Show _Rulers
it: Mostra i _righelli

en: Show arrow
it: Mostra la freccia

en: Show arrow:
it: Mostra la freccia:

en: Show attributes
it: Mostra gli attributi

en: Show border:
it: Mostra il bordo:

en: Show destruction mark:
it: Mostra il segno di distruzione:

en: Show focus of control:
it: Mostra il focus del controllo:

en: Show this help message
it: Mostra questo messaggio di aiuto

en: Side A
it: Lato A

en: Side B
it: Lato B

en: Signal
it: Segnale

en: Simple
it: Semplice

en: Slashed Cross
it: Croce barrata

en: Snap to:
it: Aggancia a:

en: Solid
it: Continua

en: Solid lines:
it: Linee continue:

en: Standard objects
it: Oggetti standard

en: Start time:
it: Tempo di inizio:

en: Step name
it: Nome del passo

en: Step type
it: Tipo di passo

en: Stereotype:
it: Stereotipo:

en: Subprogram call step
it: Passo di chiamata di sottoprogramma

en: Suppress Attributes
it: Sopprimi gli attributi

en: Suppress operations
it: Sopprimi le operazioni

en: Sybase replication domain diagram objects
it: Oggetti di diagramma Dominio di replicazione Sybase

en: Symmetric control
it: Controllo simmetrico

en: Template class
it: Classe modello

en: Templates
it: Modelli

en: Text
it: Testo

en: Text color:
it: Colore del testo:

en: Text outside:
it: Testo esterno:

en: Text padding
it: Margini del testo

en: Text padding:
it: Margini del testo:

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
it: Il file '%s' esiste già.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: The image file '%s' was not found in that directory.
    Using the file '%s' instead
it: File di immagine '%s' non trovato in questa directory.
    Al suo posto sarà utilizzato il file '%s'

en: The image file '%s' was not found.
it: File di immagine '%s' non trovato.

en: This diagram has not been saved.
    Are you sure you want to close this window?
it: Questo diagramma non è stato salvato.
    Sei sicuro di voler chiudere questa finestra?

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
it: Questo oggetto non supporta i comandi Annulla/Ripristina.
    Informazioni per l'annullamento cancellate.

en: This object has no defaults.
it: Questo oggetto non ha valori predefiniti.

en: This object has no properties.
it: Questo oggetto non ha proprietà

en: Top
it: Alto

en: Top:
it: Superiore:

en: Total:
it: Totale:

en: Transitive
it: Transitiva

en: Type:
it: Tipo:

en: Unified Modelling Language diagram objects
it: Oggetti di diagramma di Linguaggio di Modellizzazione Unificato (UML)

en: Union
it: Unione

en: Unload
it: Scarica

en: Untitled-%d
it: Senzanome-%d

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: User function
it: Funzione utente

en: Value:
it: Valore:

en: Vergent type:
it: Tipo di vergent:

en: View Defaults
it: Visualizza i valori predefiniti

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: Visible:
it: Visibile:

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning no X Font for %s found, 
    using %s instead.
it: Attenzione, nessun font di X è stato trovato per %s, 
    al suo posto sarà utilizzato %s.

en: Weak
it: Debole

en: Weak key
it: Chiave debole

en: Width:
it: Larghezza:

en: Width:
it: Larghezza:

en: X Size:
it: Larghezza:

en: Y Size:
it: Altezza:

en: Yes
it: Sì

en: You must specify a file, not a directory.
it: Devi specificare un file, non una directory.

en: Zigzagline
it: Linea a zig-zag

en: Zoom _In
it: _Ingrandisci

en: Zoom _Out
it: _Riduci

en: Zoom in 50%
it: Ingrandisci del 50%

en: Zoom out 50%
it: Riduci del 50%

en: [OPTION...] [FILE...]
it: [OPZIONE...] [FILE...]

en: _AntiAliased
it: _Anti-alias

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Export...
it: _Esporta...

en: _Group
it: _Raggruppa

en: _Layers
it: _Livelli

en: _New diagram
it: _Nuovo diagramma

en: _Print Diagram...
it: Stam_pa il diagramma...

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _Snap To Grid
it: Aggancia alla _griglia

en: _Ungroup
it: _Separa

en: _Visible Grid
it: Griglia _visibile

en: `%s' is not a directory
it: '%s' non è una directory

en: abstract
it: astratta

en: by
it: di

en: disable arrow heads
it: disabilita le punte di freccia

en: multiple instance
it: istanza multipla

en: none
it: nessuno

en: yes
it: sì
