dia 0.85 - en to tr translation catalogue (614 entries)

en: Export loaded file and exit
tr: Yüklenen dosyayı ithal et ve çık

en: OUTPUT
tr: DIŞA-VERIM

en: Show this help message
tr: Bu yardım iletisini göster

en: Can't connect to session manager!
tr: Oturum yöneticisine bağlanamdım !

en: [OPTION...] [FILE...]
tr: [SEÇENEK...] [DOSYA...]

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s seçeneğinde hata var : %s .
    `%s --help' ile erişilebilinir komuta seçeneklerini görebilirsin .

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs, exiting...
tr: nesne kütüphanesına bakarken normal nesneleri bulamadım, çıkıyorum ...

en: Need valid input file
tr: Geçerli veri dosyası gerekli

en: Quit, are you sure?
tr: Çıkmaktan emin misin ?

en: Modified diagrams exists.
    Are you sure you want to quit?
tr: Değişiklikler yapılmış .
    Çıkmaktan emin misin ?

en: Quit
tr: Çık

en: Cancel
tr: Iptal

en: Could not create per-user Dia config directory
tr: Özel Dia ayar dizinini yaratamadım

en: Objects and filters internal to dia
tr: Dia'nın iç nesne ve filtraları

en: Select color
tr: Rengi seç

en: No such file found
    %s
tr: Böyle bir dosya yok 
    %s

en: Import from XFig
tr: XFig'den dosyayı içer

en: Untitled-%d
tr: Isimsiz-%d

en: No existing object to paste.
tr: Yapıştırılanacak nesne yok .

en: About Dia
tr: Dia hakkında

en: Dia v %s by Alexander Larsson
tr: Alexander Larsson'un Dia'sı, nesil %s

en: Maintainer: James Henstridge
tr: Yönetici : James Henstridge

en: Please visit http://www.lysator.liu.se/~alla/dia for more info
tr: Lütfen daha fazla bilgi için http://www.lysator.liu.se/~alla/dia'ya git

en: Contributors:
tr: Destekçiler :

note: setup buttons
en: OK
tr: Oldu

en: Object defaults
tr: Nesne önayarları

en: Apply
tr: Uygula

en: Close
tr: Kapat

en: This object has no defaults.
tr: Bu nesnenin önayarlı ayarları yoktur .

en: File/New diagram
tr: Dosya/Yeni çizge

en: File/Open...
tr: Dosya/Aç ...

en: File/Save As...
tr: Dosya/Farklı kaydet ...

en: File/Close
tr: Dosya/Kapat

en: File/Exit
tr: Dosya/Çık

en: View/New View
tr: Göster/Yeni bakış

en: Could not initialize Bonobo!
tr: Bonobo'yu başlatamadım !

en: /Edit/Copy
tr: /Değiştir/Kopyala

en: /Edit/Cut
tr: /Değiştir/Kes

en: /Edit/Paste
tr: /Değiştir/Yapıştır

en: /Edit/Delete
tr: /Değiştir/Sil

en: /Edit/Copy Text
tr: /Değiştir/Metni kopyala

en: /Edit/Cut Text
tr: /Değiştir/Metni kes

en: /Edit/Paste Text
tr: /Değiştir/Metni yapıştır

en: /Objects/Send to Back
tr: /Nesneler/Öne getir

en: /Objects/Bring to Front
tr: /Nesneler/Arkaya gönder

en: /Objects/Group
tr: /Nesneler/Kitleleştir

en: /Objects/Ungroup
tr: /Nesneler/Kitleyi kaldır

en: /Objects/Align Horizontal/Left
tr: /Nesneler/Ufki Taraflama/Sol

en: /Objects/Align Horizontal/Center
tr: /Nesneler/Ufki Taraflama/Orta

en: /Objects/Align Horizontal/Right
tr: /Nesneler/Ufki Taraflama/Sağ

en: /Objects/Align Horizontal/Equal Distance
tr: /Nesneler/Ufki Taraflama/Eşit mesafe

en: /Objects/Align Horizontal/Adjacent
tr: /Nesneler/Ufki Taraflama/Bitişik

en: /Objects/Align Vertical/Top
tr: /Nesneler/Dikey Taraflama/Üst

en: /Objects/Align Vertical/Center
tr: /Nesneler/Dikey Taraflama/Orta

en: /Objects/Align Vertical/Bottom
tr: /Nesneler/Dikey Taraflama/Alt

en: /Objects/Align Vertical/Equal Distance
tr: /Nesneler/Dikey Taraflama/Eşit mesafe

en: /Objects/Align Vertical/Adjacent
tr: /Nesneler/Dikey Taraflama/Bitişik

note: paper size
en: Paper Size
tr: Kağıt boyutu

note: orientation
en: Orientation
tr: Yön

note: margins
en: Margins
tr: Kenarlar

en: Top:
tr: Üst :

en: Bottom:
tr: Alt :

en: Left:
tr: Sol :

en: Right:
tr: Sağ :

note: Scaling
en: Scaling
tr: Büyültme

en: Scale:
tr: Büyült :

en: Fit to:
tr: Uy :

en: %0.3gcm x %0.3gcm
tr: %0.3gsm x %0.3gsm

en: Page Setup
tr: Sayfa kurulumu

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
tr: Nesne geritme/yeniden yapmaya desteklemiyor .
    Geritme bilgileri silindi .

en: No object menu
tr: Nesne mönüsü yok

en: Zoom
tr: Büyült

en: Diagram modified!
tr: Çizge değiştirildi !

en: Really close?
tr: Vallahi mi kapatayım ?

en: This diagram has not been saved.
    Are you sure you want to close this window?
tr: Çizge kaydedilmedi .
    Bu pencereyi kapatmaktan emin misin ?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: /View/Show Rulers
tr: /Göster/Te'leri göster

en: /View/Visible Grid
tr: /Göster/Görünebilinir ağ

en: /View/Snap To Grid
tr: /Göster/Ağa takıl

en: /View/Show Connection Points
tr: /Göster/Bağlantı Noktalarını Göster

en: /View/AntiAliased
tr: /Göster/Düzeltmeli

en: Couldn't open: '%s' for writing.
tr: `%s''yi yazmak için açamadım .

en: Could not create PNG write structure
tr: PNG yazma yapısını yaratamadım

en: Could not create PNG header info structure
tr: PNG başlık yapısını yaratamadım

en: Error occurred while writing PNG
tr: PNG'i yazarken hata oldu

en: Portable Network Graphics
tr: Portable Network Graphics ( PNG )

en: By extension
tr: Soneklere göre

en: Open Diagram
tr: Çizgeyi aç

en: Open Options
tr: Seçenekleri aç

en: Determine file type:
tr: Dosya tipini araştır :

en: File already exists
tr: Dosya zaten var

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: `%s' zaten var .
    Üstüne yazmak ister misin ?

en: Save Diagram
tr: Çizgeyi kaydet

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
tr: `%s''yi kaydetmek için kullanılanacak 
    ithal filtrasını araştırmadım

en: Export Diagram
tr: Çizgeyi ithal et

en: Export Options
tr: Ithal seçenekleri

en: Modify object(s)
tr: Nesne(leri) değiştir

en: Modify
tr: Değiştir

en: Magnify
tr: Büyüteç

en: Scroll around the diagram
tr: Çizgeyi gez

en: Scroll
tr: Kaydırt

en: Create Text
tr: Metni yarat

en: Text
tr: Metin

en: Create Box
tr: Kutu yarat

en: Box
tr: Kutu

en: Create Ellipse
tr: Elipsi yarat

en: Ellipse
tr: Elips

en: Create Polygon
tr: Çokgeni yarat

en: Polygon
tr: Çokgen

en: Create Beziergon
tr: Bezyergen yarat

en: Beziergon
tr: Bezyergen

en: Create Line
tr: Çizgi yarat

en: Line
tr: Çizgi

en: Create Arc
tr: Yay yarat

en: Arc
tr: Yay

en: Create Zigzagline
tr: Zikzak çizgisi yarat

en: Zigzagline
tr: Zikzak

en: Create Polyline
tr: Çizgin yarat

en: Polyline
tr: Çizgin

en: Create Bezierline
tr: Bezyer çizgisini yarata

en: Bezierline
tr: Bezyer çizgisi

en: Create Image
tr: Resmi yarat

en: Image
tr: Resim

en: NULL tooldata in tool_select_update
tr: tool_select_update'de NULL bilgisi verildi

en: Foreground & background colors.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double click to change colors.
tr: Önayalan ve ardalan renkleri. Ufak siyah ve beyaz kareler renkleri geritir. Ufak oklar renkleri değiştirir. Çift-tıklayıp renkleri değiştirebilirsin.

en: Diagram Editor
tr: Çizge editörü

en: New Layer
tr: Yeni seviye

en: Raise Layer
tr: Seviyeyi yükselt

en: Lower Layer
tr: Seviyeyi alçalt

en: Delete Layer
tr: Seviyeyi sil

en: Layers
tr: Seviyeler

en: Diagrams:
tr: Çizgeler :

en: New layer
tr: Yeni seviye

en: none
tr: hiçbiri

en: Edit Layer Attributes
tr: Seviye özelliklerini değiştir

en: Layer name:
tr: Seviye ismi :

en: Arrow Properties
tr: Ok özellikleri

en: Details...
tr: Incelikler ...

en: Line Style Properties
tr: Çizgi stil özellikleri

en: Line width
tr: Çizgi eni

en: Line width:
tr: Çizgi eni :

en: Error reading diagram file
tr: Çizge dosyasını okurken hata oldu

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
tr: Çizge yüklenirken hata oldu .
    Bağlı nesne dokümanda bulunamadı .

en: Error loading diagram.
    connection point does not exist.
tr: Çizge yüklenirken hata oldu .
    bağlantı noktasö yok.

en: Error loading diagram.
    connection handle does not exist.
tr: Çizge yüklenirken hata oldu .
    bağlantı yöneticisi yok .

en: Couldn't open: '%s' for reading.
tr: `%s''yi okumak için açamadım .

en: You must specify a file, not a directory.
tr: Bir dizin değil, bir dosyayı belirtmek zorundasın .

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
tr: %s çizgesi yüklenirken hata oldu .
    Bilinmeyen dosya tipi .

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
tr: %s çizgesi yüklenirken hata oldu .
    Bir Dia dosyası değildir .

en: Failed to save file '%s'.
tr: `%s' dosyas_inı kaydedemedim .

en: Native Dia Diagram
tr: Dia çizgesi

en: _New diagram
tr: _Yeni çizge

en: Create new diagram
tr: Yeni bir çizge yarat

en: Plug-ins
tr: Eklemler

en: _Export...
tr: _Ithal ...

en: Page Set_up...
tr: SAyfa _kurulumu ...

en: _Print Diagram...
tr: Çizgeyi _yazdırt ...

en: _Delete
tr: _Sil

en: Copy Text
tr: Metni kopyala

en: Cut Text
tr: Metni kes

en: Paste _Text
tr: Metni _yapıştır

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaş

en: Zoom in 50%
tr: %50 yakınlaş

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaş

en: Zoom out 50%
tr: %50 uzaklaş

en: _Zoom
tr: _Büyült

en: Diagram Propeties...
tr: Çizge özellikleri ...

en: _AntiAliased
tr: _Düzeltmeli

en: _Visible Grid
tr: _Görünebilinir ağ

en: _Snap To Grid
tr: _Ağa takıl

en: Show _Rulers
tr: _Te'leri göster

en: Show _Connection Points
tr: _Bağlantı noktaları göster

en: New _View
tr: _Yeni bakış

en: Show _All
tr: _Hepsini göster

en: All
tr: Hepsi

en: None
tr: Hiçbiri

en: Invert
tr: Ters çevir

en: Connected
tr: Bağlı

en: Transitive
tr: Geçimli

en: Same Type
tr: Aynı tip

en: Replace
tr: Yerine geç

en: Union
tr: Ittifak

en: Intersect
tr: Bölümleştir

en: Remove
tr: Sil

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: Equal Distance
tr: Eşit mesafede

en: Adjacent
tr: Bitişik

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Send to _Back
tr: Ö_ne getir

en: Bring to _Front
tr: _Arkaya gönder

en: _Group
tr: _Kitleleştir

en: _Ungroup
tr: Kitleyi k_aldır

en: Align _Horizontal
tr: _Ufki tarafla

en: Align _Vertical
tr: _Dikey tarafla

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: _Layers
tr: _Seviyeler

en: _Select
tr: _Seç

en: _Objects
tr: N_esneler

en: _Tools
tr: Çerezle_r

en: _Dialogs
tr: D_iyaloklar

en: /_File
tr: /_Dosya

en: /File/_New
tr: /Dosya/_Yeni

en: /File/_Open
tr: /Dosya/_Aç

en: /File/_Preferences...
tr: /Dosya/_Ayarlar ...

en: /File/P_lugins
tr: /Dosya/_Eklemler

en: /File/sep1
tr: /Dosya/ayr1

en: /File/_Quit
tr: /Dosya/Çı_k

en: /_Help
tr: /_Yardım

en: /Help/_About
tr: /Yardım/_Bilgi

en: /File/tearoff
tr: /Dosya/tearoff

en: /File/_Save
tr: /Dosya/_Kaydet

en: /File/Save _As...
tr: /Dosya/_Farklı kaydet ...

en: /File/_Export...
tr: /Dosya/_Ithel ..

en: /File/Page Set_up...
tr: /Dosya/Sayfa _kurulumu ...

en: /File/_Print Diagram...
tr: /Dosya/Çizgeyi _yazdırt ...

en: /File/sep2
tr: /Dosya/ayr2

en: /File/_Close
tr: /Dosya/_Kapat

en: /_Edit
tr: /_Değiştir

en: /Edit/tearoff
tr: /Değiştir/tearoff

en: /Edit/_Copy
tr: /Değiştir/_Kopyala

en: /Edit/C_ut
tr: /Değiştir/Ke_s

en: /Edit/_Paste
tr: /Değiştir/_Yapıştır

en: /Edit/_Delete
tr: /Değiştir/_Sil

en: /Edit/_Undo
tr: /Değiştir/_Gerit

en: /Edit/_Redo
tr: /Değişir/_Yeniden yap

en: /Edit/Paste _Text
tr: /Değiştir/Metni ya_pıştır

en: /_View
tr: /_Göster

en: /View/tearoff
tr: /Göster/tearoff

en: /View/Zoom _In
tr: /Göster/_Yakınlaş

en: /View/Zoom _Out
tr: /Göster/_Uzaklaş

en: /View/_Zoom
tr: /Göster/_Büyült

en: /View/Zoom/tearoff
tr: /Göster/Büyült/tearoff

en: /View/Zoom/400%
tr: /Göster/Büyült/%400

en: /View/Zoom/283%
tr: /Göster/Büyült/%283

en: /View/Zoom/200%
tr: /Göster/Büyült/%200

en: /View/Zoom/141%
tr: /Göster/Büyült/%141

en: /View/Zoom/100%
tr: /Göster/Büyült/%100

en: /View/Zoom/85%
tr: /Göster/Büyült/%85

en: /View/Zoom/70.7%
tr: /Göster/Büyült/%70.7

en: /View/Zoom/50%
tr: /Göster/Büyült/%50

en: /View/Zoom/35.4%
tr: /Göster/Büyült/%35.4

en: /View/Zoom/25%
tr: /Göster/Büyült/%25

en: /View/Diagram Properties
tr: /Göster/Çizge özellikleri

en: /View/_AntiAliased
tr: /Göster/_Düzeltmeli

en: /View/_Visible Grid
tr: /Göster/_Görünebilinir ağ

en: /View/_Snap To Grid
tr: /Göster/_Ağa takıl

en: /View/Show _Rulers
tr: /Göster/_Te'leri göster

en: /View/Show _Connection Points
tr: /Göster/_Bağlantı noktalarını göster

en: /View/sep1
tr: /Göster/ayr1

en: /View/New _View
tr: /Göster/_Yeni bakış

en: /View/Show _All
tr: /Göster/_Hepsini göster

en: /_Select
tr: /_Seç

en: /Select/tearoff
tr: /Seç/tearoff

en: /Select/All
tr: /Seç/Hepsini

en: /Select/None
tr: /Seç/Hiçbirini

en: /Select/Invert
tr: /Seç/Ters çevir

en: /Select/Connected
tr: /Seç/Başlı olanları

en: /Select/Transitive
tr: /Seç/Geçimlileri

en: /Select/Same Type
tr: /Seç/Aynı tipdekiler

en: /Select/sep1
tr: /Seç/ayr1

en: /Select/Replace
tr: /Seç/Yerine yap

en: /Select/Union
tr: /Seç/Birleşim

en: /Select/Intersect
tr: /Seç/Bölüşenilenler

en: /Select/Remove
tr: /Seç/Sil

en: /_Objects
tr: /_Nesneler

en: /Objects/tearoff1
tr: /Nesneler/tearoff1

en: /Objects/Send to _Back
tr: /Nesneler/Ö_ne getir

en: /Objects/Bring to _Front
tr: /Nesneler/_Arkaya gönder

en: /Objects/sep1
tr: /Nesneler/ayr1

en: /Objects/_Group
tr: /Nesneler/_Kitleleştir

en: /Objects/_Ungroup
tr: /Nesneler/Kitleyi kı_r

en: /Objects/Align _Horizontal
tr: /Nesneler/_Ufki taraflama

en: /Objects/Align Horizontal/tearoff
tr: /Nesneler/_Ufki taraflama/tearoff

en: /Objects/Align _Vertical
tr: /Nesneler/_Dikey taraflama

en: /Objects/Align Vertical/tearoff
tr: /Nesneler/_Dikey taraflama/tearoff

en: /_Tools
tr: /Çere_zler

en: /Tools/tearoff
tr: /Çerezler/tearoff

en: /Tools/Modify
tr: /Çerezler/Değiştir

en: /Tools/Magnify
tr: /Çerezler/Büyüteç

en: /Tools/Scroll
tr: /Çerezler/Kaydırtma

en: /Tools/Text
tr: /Çerezler/Metin

en: /Tools/Box
tr: /Çerezler/Kutu

en: /Tools/Ellipse
tr: /Çerezler/Elips

en: /Tools/Polygon
tr: /Çerezler/Çokgen

en: /Tools/Beziergon
tr: /Çerezler/Bezyergen

en: /Tools/Line
tr: /Çerezler/Çizgi

en: /Tools/Arc
tr: /Çerezler/Üst-daire

en: /Tools/Zigzagline
tr: /Çerezler/Zikzak çizgisi

en: /Tools/Polyline
tr: /Çerezler/Çizgen

en: /Tools/Bezierline
tr: /Çerezler/Bezyer çizgisi

en: /Tools/Image
tr: /Çerezler/Resim

en: /_Dialogs
tr: /_Diyaloklar

en: /Dialogs/tearoff
tr: /Diyaloklar/tearoff

en: /Dialogs/_Properties
tr: /Diyaloklar/Ö_zellikler

en: /Dialogs/_Layers
tr: /Diyaloklar/_Seviyeler

en: NULL tooldata in tool_menu_select
tr: tool_menu_select'de tooldata NULL olarak verildi

en: /Tools/
tr: /Çerezler/

en: Diagram Menu
tr: Çizge mönüsü

en: Print Diagram
tr: Çizgeyi yazdırt

en: Select Printer
tr: Yazıcıyı seç

en: Printer
tr: Yazıcı

en: File
tr: Dosya

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: Name:
tr: Isim :

en: File name:
tr: Dosya adı :

en: Description:
tr: Anlatım :

en: Loaded:
tr: Yüklendi :

en: Autoload at startup
tr: Başlangıçta otomatikman yükle

en: Load
tr: YÜkle

en: Unload
tr: Ayırt

en: User Interface
tr: Kullanıcı yüzeyi

en: View Defaults
tr: Önayarları göster

en: Grid Lines
tr: Ağ çizgileri

en: Reset tools after create:
tr: Yarattıktan sonra çerezleri önayarlara döndürt

en: Compress saved files:
tr: Kaydedilen dosyaları sıkıştır :

en: Number of undo levels:
tr: Geritme hafızası uzunluğu :

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects:
tr: Ters tarafa çekme 
    nesnelerin kesimlerini belirtir :

en: New window:
tr: Yeni pencere :

en: Width:
tr: En :

en: Height:
tr: Yükseklik :

en: Magnify:
tr: Büyüt :

en: Connection Points:
tr: Bağlantı noktaları :

en: Visible:
tr: Görünebilinirlik :

en: Grid:
tr: Ağ :

en: Snap to:
tr: Yakalama hedefi :

en: X Size:
tr: X boyutu :

en: Y Size:
tr: Y boyutu :

en: Colour:
tr: Renk :

en: Solid lines:
tr: Dolgun çizgileri :

en: Page breaks:
tr: Sayfa kırılımlara :

en: Could not open `%s' for writing
tr: `%s''yi yazmak için açamadım

en: Preferences
tr: Ayarlar

en: Object properties
tr: Nesne özellikleri

en: This object has no properties.
tr: Bu nesnenin özellikleri yoktur .

en: Encapsulated Postscript
tr: Imlenmiş Postscript ( EPS )

en: Internal error: Setting corner type of endpoint of bezier
tr: Iç hata : Bezyer çizgisinin bitiş noktasının köşe tipini belirtemedim

en: Background
tr: Ardalan

en: Warning no X Font for %s found, 
    using %s instead.
tr: Ikaz : %s için X yazı tipi bulunamadı,
    O'nun yerine %s'yi kullanıyorum .

en: Font %s not found, using Courier instead.
tr: Yazı tipi %s bulunamadı, o'nun yerine Courier'i kullanıyorum .

en: Notice
tr: Not

en: Warning
tr: Ikaz

en: Error
tr: Hata

en: Could not deduce correct path for `%s'
tr: `%s' için doğru dizinlemeyi arıtamadım

en: Could not load plugin `%s'
    %s
tr: `%s' eklemini yükleyemedim
    %s

en: Could not find plugin init function in `%s'
tr: `%s''de eklem başlangıç işlemini bulamadım

en: %s Plugin could not be unloaded
tr: %s eklemi ayırtılanamadı

en: `%s' is not a directory
tr: `%s' bir dizin değil

en: Could not open `%s'
tr: `%s''yi açamadım

en: No edit widget
tr: Değiştirilebilinen bir pandır değildir

en: Solid
tr: Doldun

en: Dashed
tr: Tireli

en: Dash-Dot
tr: Tire-noktalı

en: Dash-Dot-Dot
tr: Tire-nokta-noktalı

en: Dotted
tr: Noktalı

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
tr: Tire uzunluğu :

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Hollow Triangle
tr: Boş üçgen

en: Filled Triangle
tr: Dolgulu üçgen

en: Hollow Diamond
tr: Boş mücevher

en: Filled Diamond
tr: Dolgulu mücevher

en: Half Head
tr: Yarım baş

en: Slashed Cross
tr: Karşılıklı çarpı

en: Filled Ellipse
tr: Dolgulu elips

en: Hollow Ellipse
tr: Boş elips

en: Length:
tr: Uzunluk :

en: Width:
tr: En :

en: Select image file
tr: Resim dosyasını seç

en: Browse
tr: Gez

en: Key
tr: Anahtar

en: Weak key
tr: Zayıf anahtar

en: Derived
tr: Zürv'olmuş

en: Multivalue
tr: Çok değerli

en: Border width:
tr: Kenarlık eni :

en: Foreground color:
tr: Önalan rengi :

en: Background color:
tr: Ardalan rengi :

en: Attribute
tr: Özellik

en: Weak
tr: Zayıf

en: Entity
tr: Varlık

en: Entity/Relationship diagram objects
tr: Varlık/Bağ çizge nesneleri

en: Total:
tr: Toplam :

en: Add segment
tr: Bölüm ekle

en: Delete segment
tr: Bölüm sil

en: Left Cardinality:
tr: Sol sayallık :

en: Right Cardinality:
tr: Sağ sayallık :

en: Rotate
tr: Döndür

en: Identifying
tr: Tanımlatıcı

en: Relationship
tr: Ilişki

en: Flow:
tr: Akış :

en: Flow type:
tr: Akış tipi :

en: Energy
tr: Enerji

en: Material
tr: Madde

en: Signal
tr: Sinyal

en: Orthflow:
tr: Ters-akış :

en: Orthflow type:
tr: Ters-akışın tipi :

en: Function structure diagram objects
tr: Işlem şekli çizge nesneleri

en: Function:
tr: Işlem :

en: Wish function
tr: Istenilen işlem

en: User function
tr: Kullanıcı işlemi

en: Channel
tr: Kanal

en:    Import
tr:    Ithal

en:    Export
tr:    Ihraç

en:       Transport
tr:       Nakliyat

en:       Transmit
tr:       Ilet

en:    Guide
tr:    Taşı

en:       Translate
tr:       Tercüme et

en:       Rotate
tr:       Döndür

en:       Allow DOF
tr:       DOF'a izin ver

en: Support
tr: Destekle

en:    Stop
tr:    Durdur

en:    Stabilize
tr:    Sağlamlaştır

en:    Secure
tr:    Güven et

en:    Position
tr:    Yer

en: Connect
tr: Bağla

en:    Couple
tr:    Çiftle

en:    Mix
tr:    Karıştır

en: Branch
tr: Dal

en:    Separate
tr:    Ayırt

en:       Remove
tr:       Sil

en:    Refine
tr:    Inceleştir

en:    Distribute
tr:    Dağıt

en:    Dissipate
tr:    Harca

en: Provision
tr: Destek

en:    Store
tr:    Kaydet

en:    Supply
tr:    Ver

en:    Extract
tr:    Aç

en: Control Magnitude
tr: Büyüklüğü değiştir

en:    Actuate
tr:    Çalıştır

en:    Regulate
tr:    Ayarla

en:    Change
tr:    Değiştir

en:    Form
tr:    Şekillendir

en: Convert
tr: Dönüştür

en:    Sense
tr:    Anlam

en:    Indicate
tr:    Ima et

en:    Display
tr:    Göster

en:    Measure
tr:    Birim

en: Font:
tr: Yazı tipi :

en: Font size:
tr: Yazı tipi boyutu :

en: Text color:
tr: Metin rengi :

en: Macro call
tr: Makro çağrısı

en: Condition:
tr: Şart :

en: GRAFCET diagram objects
tr: GRAFCET çizge nesneleri

en: Regular step
tr: Vasat adım

en: Initial step
tr: Ilk adım

en: Macro entry step
tr: Makro başlangıç adımı

en: Macro exit step
tr: Makro bitiş adımı

en: Macro call step
tr: Makro çağrı adımı

en: Subprogram call step
tr: Altişlem çağrı adımı

en: Step name
tr: Adım adı

en: Active
tr: Geçerli

en: Step type
tr: Adım tipi

en: Color:
tr: Renk :

en: Receptivity:
tr: Algılabilinirlik :

en: Draw arrow heads on upward arcs:
tr: Üste gösteren oklarda ok-başlarını göster :

en: OR
tr: VEYA

en: AND
tr: VE

en: Vergent type:
tr: Kenar tipi :

en: Add connection point
tr: Bağlantı noktasın ekle

en: Delete  connection point
tr: Bağlantı noktasını sil

en: GRAFCET OR/AND vergent
tr: GRAFCET VEYA/VE kenarı

en: Font color:
tr: Yazı rengi :

en: Normal
tr: Vasat

en: Import resource (not shown upstairs)
tr: Kaynağı içer ( üste gösterme )

en: Imply resource (not shown downstairs)
tr: KAynağı iste ( aşağaya gösterme )

en: Dotted arrow
tr: Noktalı ok

en: disable arrow heads
tr: ok başlıklarını kapat

en: Flow style:
tr: Akış stili :

en: Automatically gray vertical flows:
tr: Dikey okları otomatikman gri et :

en: SADT Arrow
tr: SADT oku

en: Text padding:
tr: Metin yenlenmesi :

en: Activity/Data identifier
tr: Eylem/Bilgi tanımlıyıcısı

en: Delete connection point
tr: Bağlantı noktasını sil

en: SADT box
tr: SADT kutusu

en: SADT diagram objects
tr: SADT çizge nesneleri

en: Actor
tr: Eylemci

en: Direction:
tr: Yön :

en: From A to B
tr: A'den B'ye

en: From B to A
tr: B'den A'ya

en: Side A
tr: Taraf A

en: Side B
tr: Taraf B

en: Role:
tr: Rol :

en: Multiplicity:
tr: Çoklu oluşum :

note: Show arrow:
en: Show arrow
tr: Oku göster

note: Aggregate
en: Aggregate
tr: Içer

note: Composition
en: Composition
tr: Kompozisyon

note: Class page:
en: Class
tr: Sınıf

en: Class name:
tr: Sınıf adı :

en: Stereotype:
tr: Stereotip :

en: Abstract
tr: Somut

en: Attributes visible
tr: Özellikleri göster

en: Suppress Attributes
tr: Özellikleri gizle

en: Operations visible
tr: Eylemleri göster

en: Suppress operations
tr: Eylemleri gizle

note: Attributes page:
en: Attributes
tr: Özellikler

en: New
tr: Yeni

en: Delete
tr: Sil

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağa taşı

en: Attribute data
tr: Özellik bilgisi

en: Type:
tr: Tip :

en: Value:
tr: Değer :

en: Visibility:
tr: Görünebilinirlik :

en: Public
tr: Resmi

en: Private
tr: Özel

en: Protected
tr: Korumalı

en: Implementation
tr: Işlenim

en: Class scope
tr: Sınıf bakış açısı

note: Operations page:
en: Operations
tr: Işlemler

en: Operation data
tr: Işlem bilgisi

en: abstract
tr: somut

en: Parameters:
tr: Veriler :

en: Parameter data
tr: Veri bilgisi

en: Def. value:
tr: Önayarlı değer :

note: Templates page:
en: Templates
tr: Örnekler

en: Template class
tr: Örnek sınıf

en: Formal parameter data
tr: Formal veri bilgisi

en: Control
tr: Yönetim

en: Boundary
tr: Kenar

en: Is an object
tr: Bir nesnedir

en: Constraint:
tr: Parça :

en: Show arrow:
tr: Oku göster :

en: Interface:
tr: Iletişim yüzeyi :

en: Show focus of control:
tr: Yönetme foküsünü göster :

en: Show destruction mark:
tr: Silme işaretini göster :

en: Message:
tr: Ileti :

en: Message type:
tr: Ileti tipi :

en: Call
tr: Cağrı

en: Return
tr: Geri-verim

en: Asynchronous
tr: Eşitlemesiz

en: Create
tr: Yarat

en: Destroy
tr: Sil

en: Simple
tr: Vasat

en: Recursive
tr: Altımlı

en: Explicit state:
tr: Belirli durum :

en: Attributes:
tr: Özellikler :

en: Show attributes
tr: Özellikleri göster

en: Active object
tr: Geçerli nesne

en: multiple instance
tr: çoklu oluşum

en: Begin
tr: Başlama

en: End
tr: Bitiş

en: Unified Modelling Language diagram objects
tr: UML çizge nesneleri

en: Text outside:
tr: Dışarıdaki metin :

en: Collaboration
tr: Işbirliği

en: Chronogram diagram objects
tr: Zamanlama çizge nesneleri

en: Aspect
tr: Oranlama

en: Parameters
tr: Argümanlar

en: Data
tr: Bilgi

en: Data name:
tr: Bilgi adı :

en: Events:
tr: Eylemler :

en: Event specification:
    @ time    set the pointer at an absolute time.
    ( duration  sets the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  sets the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  sets the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    example : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
tr: Eylem anlatımı :
    @ zaman   göstergeyi belirli bir zamanda oturt .
    ( süre    sinyali üste koyup, belirlenen süreyi bekle .
    ) süre    sinyali aşağa koyup, belirlenen süreyi bekle .
    u süre    sinyali "belirsiz" durumu koy, belirlenen süreyi bekle .
    örnek : @ 1.0 ( 2.0 ) 1.0 ( 2.0 )

en: Start time:
tr: Başlama zamanı :

en: End time:
tr: Bitme zamanı :

en: Rise time:
tr: Yükselme zamanı :

en: Fall time:
tr: Düşme zamanı :

en: Multi-bit data
tr: Çoklu-bitlik bilgi

en: Data color:
tr: Bilgi rengi :

en: Data line width:
tr: Bilgi çizgisi eni :

en: Line color:
tr: Çizgi rengi :

en: Major time step:
tr: Büyük zaman adımı :

en: Minor time step:
tr: Ufak zaman adımı :

en: Minor step line width:
tr: Ufak adım çizgisi eni :

en: Custom
tr: Özel

en: Custom XML shapes loader
tr: Özel XML şekil yükleyicisi

en: Flip horizontal
tr: Ufki ters çevir

en: Flip vertical
tr: Dikey ters çevir

en: Draw background
tr: Ardalanı boya

en: Alignment:
tr: Taraflama :

en: Flip Horizontal
tr: Ufki ters çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey ters çevir

en: Corner radius
tr: Köşe eni

en: Text padding
tr: Metin yenlemesi

en: Corner rounding:
tr: Köşe dönüşü :

en: Flowchart objects
tr: Akış çizge nesneleri

en: Shear angle
tr: Kesim açısı

en: Shear angle:
tr: Kesim açısı :

en: Add Handle
tr: Yönetici ekle

en: Delete Handle
tr: Yöneticiyi sil

en: Network diagram objects
tr: Ağ çizge nesneleri

en: Add Segment
tr: Bölüm ekle

en: Delete Segment
tr: Bölümü sil

en: Symmetric control
tr: Eşoluşum yöntemi

en: Smooth control
tr: Yaklaşım yöntemi

en: Cusp control
tr: Ekçe yöntemi

en: Curve distance
tr: Işlem mesafesi

en: Image file
tr: Resim dosyası

en: Draw border
tr: Kenarları cız

en: Keep aspect ratio
tr: Oranları koru

en: Image file:
tr: Resim dosyası :

en: Keep aspect ratio:
tr: Oranları koru :

en: Show border:
tr: Kenarı göster :

note: Found file in same dir as diagram.
en: The image file '%s' was not found in that directory.
    Using the file '%s' instead
tr: `%s' resim dosyası o dizinde bulunamadı .
    O'nun yerine `%s''yi kullanıyorum

note: Didn't find file in current dir.
en: The image file '%s' was not found.
tr: `%s' resim dosyası bulunamadı .

en: Start point
tr: Başlama noktası

en: End point
tr: Bitiş noktası

en: Add Corner
tr: Köşe ekle

en: Delete Corner
tr: Köşeyi sil

en: Standard objects
tr: Vasat nesneler

en: Fontsize:
tr: Yazı tipi boyutu :

en: Sybase replication domain diagram objects
tr: Sybase eşitleme sunucu çizge nesneleri

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
tr: Resmin azami s#ira uzunluğu hücreleri aşıyor .
    Resim CGM'e ithal edilmiyor .

en: Computer Graphics Metafile
tr: CGM

en: Computer Graphics Metafile export filter
tr: CGM ithal filtrası

en: Drawing Interchange File
tr: DIF

en: Drawing Interchange File import and export filters
tr: DIF ithal filtrası

en: HP Graphics Language export filter
tr: HP GL ihraç filtrası

en: TeX Pstricks export filter
tr: TeX Pstricks ithal filtrası

en: TeX PSTricks macros
tr: TeX PSTricks denetlemleri

en: File: %s type/version unsupported.
tr: %s : dosya tipi/tip nesli desteklenmiyor .

en: WordPerfect Graphics export filter
tr: WordPerfect Graphics ihraç filtrası

en: Scalable Vector Graphics
tr: Büyütülebilinen vektör grafikleri ( SVG )
