Schedule for the Spring 2012 Semester

Course Title Time Location Instructor
CL 57
HM 3
Robotics Choice Lab M 2:45-5:00 Beckman B111 Dodds, Z.
CL 57
HM 4
Robotics Choice Lab T 1:15-3:15 Beckman B111 Dodds, Z.
CL 57
HM 5
Robotics Choice Lab W 2:45-4:45 Beckman B111 Dodds, Z.
CL 57
HM 6
Robotics Choice Lab W 7:00-9:00 Beckman B111 Dodds, Z.
CSCI 30L
PO 1
Lab, Computation and Cognition R 11:00-12:15 Edmunds 229 Sood, S.
CSCI 30
PO 1
Computation and Cognition with Lab MW 11:00-12:15 Andrew 157 Sood, S.
CSCI 30L
PO 2
Lab, Computation and Cognition F 11:00-12:15 Edmunds 229 Sood, S.
CSCI 51
CM 1
Introduction to Computer Science TR 9:35-10:50 Roberts North 12 Lee, A.
CSCI 51L
PO 1
Lab, Introduction to Computer Science R 1:15-4:00 Edmunds 229 Chen, T. Y.
CSCI 51
PO 1
Introduction to Computer Science with Lab MWF 11:00-11:50 Edmunds 114 Coogan, K.
CSCI 51L
PO 2
Lab, Introduction to Computer Science F 1:15-4:00 Edmunds 229 Coogan, K.
CSCI 52
PO 1
Fundamentals of Computer Science TR 9:35-10:50 Edmunds 114 Bull, E. L.
CSCI 55
PO 1
Discrete Mathematics MW 2:45-4:00 Edmunds 114 Chen, T. Y.
CSCI 60
HM 1
Principles of Computer Science MW 1:15-2:30 Galileo Pryne Stone, C.
CSCI 60
HM 2
Principles of Computer Science TR 1:15-2:30 Galileo Pryne Stone, C.
CSCI 62L
PO 1
Lab, Data Structures and Advanced Programming T 1:15-2:30 Edmunds 229 Coogan, K.
CSCI 62
PO 1
Data Structures and Advanced Programming MWF 10:00-10:50 Edmunds 114 Bruce, K. B. / Coogan, K.
CSCI 62L
PO 2
Lab, Data Structures and Advanced Programming T 2:45-4:00 Edmunds 229 Coogan, K.
CSCI 70
HM 1
Data Structures and Program Development MW 11:00-12:15 Beckman B134 Wiedermann, B.
CSCI 70
HM 2
Data Structures and Program Development MW 1:15-2:30 Modular Classroom: DCS Wiedermann, B.
CSCI 81
HM 2
Computability and Logic MW 2:45-4:00 Jacobs B134 Tamon, C.
CSCI 81
PO 1
Computability and Logic MWF 11:00-11:50 Lincoln 1135 Bruce, K. B.
CSCI 105L
PO 1
Lab, Computer Systems F 12:00-1:15 Beckman B105 Bull, E. L.
CSCI 105
PO 1
Computer Systems TR 1:15-2:30 Edmunds 114 Bull, E. L.
CSCI 105L
PO 2
Lab, Computer Systems F 1:15-2:30 Beckman B105 Bull, E. L.
CSCI 121
HM 1
Software Development TR 2:45-4:00 Sprague LSC Sweedyk, E.
CSCI 131
HM 1
Programming Languages MW 11:00-12:15 Sprague LSC O'Neill, M.
CSCI 131
HM 2
Programming Languages MW 1:15-2:30 Modular Classroom: DCN O'Neill, M.
CSCI 133
CM 1
Database Systems TR 2:45-4:00 Roberts North 15 Lee, A.
CSCI 140
HM 1
Algorithms TR 9:35-10:50 Beckman B126 Libeskind-Hadas, R.
CSCI 144
HM 1
Scientific Computing TR 2:45-4:00 Olin B143 Yong, D. / Percus, A.
CSCI 147
HM 1
Computer Systems Performance Analysis MW 1:15-2:30 Galileo Edwards Kuenning, G.
CSCI 157
HM 1
Computer Animation W 4:15-6:45 Sprague LSC Sweedyk, E.
CSCI 158
PO 1
Machine Learning MW 2:45-4:00 Edmunds 217 Sood, S.
CSCI 181B
HM 1
Advanced Topics in Algorithms MW 2:45-4:00 Parsons B144 Libeskind-Hadas, R.
CSCI 181A
HM 1
Topics in Networks: Cryptography TR 9:35-10:50 Parsons B144 Tamon, C.
CSCI 181D
PO 1
Architecture Aware Algorithms T 1:15-2:30 Lincoln 1135 Chen, T. Y.
CSCI 182
HM 1
Robotics Outreach Seminar F 1:15-2:30 Beckman B111 Dodds, Z.
CSCI 189
HM 1
Programming Practicum T 4:15-5:30 Beckman B126 Dodds, Z.
CSCI 195
HM 1
Computer Science Colloquium R 4:15-5:30 Galileo Pryne O'Neill, M.